Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-03-13

Legalne sposoby zmniejszania obciążeń podatkowych dla osób prawnych

Przerzucanie dochodów, szacowanie podstawy opodatkowania

Na arenie międzynarodowej zjawisko przerzucania dochodów – szczególnie do krajów zaliczanych do rajów podatkowych – występuje na dużą skalę, jako jeden z bardziej opłacalnych dla przedsiębiorców sposobów obniżenia należności podatkowych.

Podkreślić należy, iż przerzucanie dochodów nie zawsze wynika z chęci ominięcia przepisów podatkowych, zaniżenia wymiaru opodatkowania lub też wyboru kraju o liberalnym systemie podatkowym, w którym opodatkowanie transakcji jest korzystniejsze dla stron.

Czynnikami powodującymi przerzucanie dochodów są m.in.:

l

naciski rządów poszczególnych państw wysoko rozwiniętych w zakresie wyceny celnej w transakcjach międzynarodowych,

l

naciski wywierane na spółkę dominującą przez jej udziałowców lub akcjonariuszy mające na celu wykazywanie wysokiej rentowności firmy (takie postępowanie powoduje, że spółka dominująca poprzez odpowiednie kształtowanie cen w stosunkach ze spółkami od niej zależnymi – bezpośrednio lub pośrednio – wykazuje część dochodów wypracowanych przez spółki zależne jako dochody osiągnięte ze swojej działalności).

Postanowienia, których celem jest zapobieganie przerzucania dochodów, znalazły wyraz m.in. w dwustronnych umowach o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu. Umowy te wyrażają akceptowaną przez praktycznie wszystkie państwa zasadę wolnej konkurencji, zgodnie z którą stosunki między podmiotami gospodarczymi powinny być układane na zasadach wolnego rynku.

W przypadku gdy jeden przedsiębiorca narzuca drugiemu warunki handlowe różniące się od wolnorynkowych w taki sposób, że ten drugi przedsiębiorca wykazuje dochody niższe niż wypracowane w rzeczywistości, właściwe organy fiskalne zyskują prawo do oszacowania i odpowiedniego opodatkowania przerzuconego dochodu.

Jak wynika z międzynarodowej praktyki biznesowej, bardzo często faktycznym celem przerzucania dochodów przez przedsiębiorców (osoby prawne oraz osoby fizyczne) jest zaniżenie płaconego podatku. Omawiany proceder polega na dokonywaniu transferu dochodów z krajów, w których ten dochód został wytworzony, do krajów, w których:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00