Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-10-23

Ochrona pracy

Określenie ochrona pracy nie jest pojęciem jednoznacznym. Może ono być rozumiane bardzo szeroko - jako ochrona interesów pracowników, obejmując wszelkie działania mające na celu zabezpieczenie potrzeb i interesów pracowniczych lub znacznie węziej - jako ochrona ludzkiej zdolności do pracy, poddawanej różnorodnym oddziaływaniom środowiska pracy. W niniejszym „Poradniku” rozumiemy to pojęcie jako wszystkie normy prawa pracy ustanawiane w interesie pracujących i służące ich ochronie.

Daria Kamińska
Dominika Katafiasz
Stan prawny na 23 października 2001 r.
Ochrona praw stron stosunku pracy jest zróżnicowana ze względu na to, której ze stron dotyczy, na rodzaj naruszonego prawa podmiotowego oraz tryb i sposób tej ochrony. Pracownik jako strona ekonomicznie słabsza korzysta z dalej idących gwarancji ochrony jego praw niż pracodawca. Celem tego opracowania jest przybliżenie praw i obowiązków pracownika, jak również ochrony praw podmiotowych przysługujących pracodawcy.
Problematyka związana z obowiązkami pracodawcy i pracownika należy do ważniejszych w prawie pracy. Właściwe uregulowanie prawne tych obowiązków, a zwłaszcza ich prawidłowa realizacja ma istotny wpływ na przebieg całego procesu pracy. Ranga obowiązków stron stosunku pracy jest różna, co oznacza, że część z nich można uznać za istotne, inne za mające charakter drugorzędny. Wszystkie jednak powinny być przedmiotem szczególnej uwagi stron stosunku pracy i dlatego z ich nieprzestrzeganiem wiążą się określone konsekwencje prawne.
W niniejszym opracowaniu wyjaśniono ważniejsze pojęcia, a także przedstawiono i wyjaśniono zasady szczególnej ochrony stosunku pracy wprowadzone przez przepisy innych ustaw lub aktów wykonawczych, wydanych na podstawie upoważnień ustawowych.
Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest tym uprawnieniem pracujących, którego rangę i znaczenie najdobitniej podkreśla fakt jego szerokiego ujęcia w kodeksie pracy. Podstawowymi przepisami regulującymi kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy są przepisy działu dziesiątego kodeksu pracy (art. 207-237) i przepisy wykonawcze, ale także przepisy zawarte w odrębnych ustawach, nie zaliczanych co prawda do ustawodawstwa pracy, jak w prawie budowlanym, o ruchu drogowym, atomowym itp., jednak posiadające istotne znaczenie dla praw i obowiązków stron stosunku pracy w zakresie higienicznych i bezpiecznych warunków pracy. Wskazane przepisy określają podstawowe wymagania w zakresie projektowania i budowy zakładów pracy, utrzymywania budynków i pomieszczeń pracy, konstrukcji i budowy maszyn i urządzeń technicznych, ochrony zdrowia i opieki lekarskiej, urządzeń higieniczno-sanitarnych, szkolenia itp.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00