Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-04-16

Opodatkowanie dochodów z kapitałów pieniężnych

Opodatkowanie dochodów ze zbycia papierów wartościowych (udziałowych)
Pojęcie zbycia akcji w prawie podatkowym obejmuje nie tylko sprzedaż papierów wartościowych, ale także każde przeniesienie ich własności, nawet jeśli nie jest związane z bezpośrednim uzyskiwaniem ekwiwalentu pieniężnego. Zbyciem będzie sprzedaż, a także:
• wniesienie akcji jako wkładu pieniężnego do spółki oraz zbywanie przez spółkę akcji nabytych w ten sposób,
• wniesienie akcji w zamian za jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych,
• zbywanie akcji objętych przez udziałowców w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego z kapitału zapasowego i kapitału rezerwowego spółki.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 updop, przychody ze sprzedaży akcji są uważane za przychody z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych. Przychodem uzyskanym przez podatnika jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Przepisy prawa podatkowego zrównują skutki podatkowe zbycia udziałów ze skutkami zbycia akcji.
Z przychodem z tytułu zbycia udziałów, akcji i innych papierów wartościowych związany jest element odpłatności zbycia. Obowiązku podatkowego nie rodzi przeniesienie dokonane pod tytułem darmym (nieodpłatnie), gdyż w tym przypadku nie przysługuje zbywcy żaden przychód z tego tytułu.
Organ podatkowy został uprawniony na podstawie art. 14 ust. 1 updop do określenia przychodu z transakcji sprzedaży rzeczy lub praw majątkowych, jeżeli cena zawarta w umowie bez uzasadnionych przyczyn odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw. Przepis ten ma zastosowanie także do sprzedaży papierów wartościowych, jednakże co do zasady sprzedaż papierów wartościowych na rynku regulowanym jest dokonywana na podstawie wystawionego zlecenia po cenie wyznaczonej przez równowagę podaży i popytu. Dlatego należy uznać, że mechanizm przewidziany w updop może zostać wykorzystany w przypadku badania transakcji zawieranych na indywidualnie wynegocjowanych warunkach.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00