Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2002-04-16

Opodatkowanie dochodów z kapitałów pieniężnych

Zgodnie z art. 174 § 1 k.s.h., wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mają równe prawa i obowiązki, chyba że umowa spółki przewiduje istnienie udziałów uprzywilejowanych. To uprzywilejowanie dotyczyć może w szczególności prawa głosu, prawa do dywidendy lub sposobu uczestniczenia w podziale majątku w przypadku likwidacji spółki.
Uprzywilejowanie może dotyczyć jedynie udziałów o równej wartości nominalnej i nie może przyznawać uprawnionemu więcej niż 3 głosów na jeden udział (co do zasady na udziały o równej wartości nominalnej przypada tylko jeden głos). Uprzywilejowanie co do dywidendy nie może oznaczać przyznania uprawnionemu więcej niż 150% dywidendy przysługującej udziałom nieuprzywilejowanym (art. 196 k.s.h.). Dywidenda uprzywilejowana może przewyższać nie więcej niż o połowę dywidendę przysługującą udziałom nieuprzywilejowanym, co do zasady udziały uprzywilejowane w zakresie dywidendy nie korzystają z pierwszeństwa zaspokojenia przed pozostałymi udziałami, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Artykuł 192 k.s.h. stanowi, że kwoty przeznaczone do podziału między wspólników nie mogą przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o kwoty przekazane na kapitały (fundusze) rezerwowe w latach poprzednich i pomniejszonego o poniesioną stratę oraz o kwoty przekazane na fundusze rezerwowe utworzone na podstawie obowiązujących przepisów prawa handlowego lub umowy spółki, które nie mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy. Zgodnie z art. 53 ust. 3 ustawy o rachunkowości - podział zysku netto spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zobowiązanej do badania rocznego sprawozdania finansowego, może nastąpić dopiero po wyrażeniu opinii przez biegłego rewidenta, w przeciwnym razie jest on nieważny z mocy prawa.
Uprawnionymi do dywidendy za dany rok obrotowy są wspólnicy, którym udziały przysługiwały w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00