Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-06-24

Wszystko o działalności i usługach turystycznych

Na urlop czekamy z reguły cały rok i chcemy ten czas poświęcić naszym bliskim „na wyłączność”. Jednak urlop to również niemały wydatek, bowiem coraz częściej spędzamy go za granicą. Z zawarciem umowy o usługę turystyczną wiąże się pewne ryzyko. Nienależycie wykonana usługa czy jej niewykonanie to nie tylko utrata poniesionych na wakacje kosztów, ale przede wszystkim strata czasu, którego żadne odszkodowanie nie jest w stanie przywrócić. Dlatego należy przygotować się do wakacji tak, aby ewentualne niedogodności nie okazały się przeszkodą nie do usunięcia.

Katarzyna Taczanowska-Wileńska
Stan prawny na 10 czerwca 2003 r.
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 55, poz. 578) uzupełniła lukę istniejącą do niedawna w tej dziedzinie. Kształtując jej treść, ustawodawca zastosował wiele rozwiązań zawartych w zaleceniach Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich z dnia 13 czerwca 1990 r. o podróżach i wycieczkach turystycznych sprzedawanych w formie pakietu usług (90/314/EEC; Dziennik Urzędowy Wspólnot Europejskich Nr L 158/59 z 23 czerwca 1990 r.), której celem jest zapewnienie minimalnego standardu ochrony konsumenta.
Ustawa o usługach turystycznych określa warunki świadczenia przez przedsiębiorców usług turystycznych oraz zawiera przepisy dotyczące ochrony konsumentów takich usług (są to przepisy szczególne wobec regulacji kodeksu cywilnego).
W celu zapewnienia bezpieczeństwa turystów, w szczególności w tzw. turystyce kwalifikowanej, której uczestnikami są dzieci i młodzież, omawiana ustawa określa również wymogi kwalifikacyjne i zasady wykonywania zawodu przez przewodników turystycznych i pilotów wycieczek.
Przedmiot umowy
Pojęcie „usługi turystyczne” można zdefiniować na podstawie różnych kryteriów. Z uwagi na kryterium przedmiotowe usługi turystyczne można określić poprzez ich wyliczenie. Metoda ta jest jednak niedoskonała ze względu na stale powiększający się zakres świadczeń, kwalifikowanych jako usługi turystyczne. Nie jest zatem możliwe, na podstawie wyłącznie tej metody, enumeratywne wyliczenie usług, którym można przypisać taką cechę.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00