Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-10-05

Jakie są nowe zasady prowadzenia działalności firmy

2 lipca 2004 r. Sejm uchwalił dwa akty prawne o fundamentalnym znaczeniu dla wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą - ustawę o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawę - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Nowe akty zastępują powszechnie krytykowane prawo działalności gospodarczej.

Wojciech Markiewicz
Stan prawny na 14 września 2004 r.
Zasadniczym celem nowych ustaw jest stworzenie prostych mechanizmów podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz umocnienie gwarancji swobody przedsiębiorców. Regulacje te zdecydowanie ograniczają rolę urzędników w procesie podejmowania, wykonywania i kończenia działalności gospodarczej oraz zmniejszają liczbę dziedzin działalności ściśle reglamentowanych przez państwo, jak zezwolenia i koncesje. Ponadto upraszczają i porządkują procedury administracyjne dotyczące zakładania i funkcjonowania firm, a zwłaszcza procedurę pierwszej rejestracji podmiotów gospodarczych. Istotnym ułatwieniem jest także zniesienie obowiązku posługiwania się przez przedsiębiorców w obrocie prawnym i gospodarczym kilkoma numerami rejestracyjnymi. Korzystnym rozwiązaniem jest ograniczenie liczby kontroli, które jednocześnie mogą być prowadzone w firmie, oraz skrócenie czasu ich trwania. Istotne zmiany przewidziano także w zasadach funkcjonowania dość licznej grupy przedsiębiorców, jaką są tzw. spółki małżeńskie. Konkretne obowiązki zostały także nałożone na przedstawicieli wolnych zawodów. Jednym z zasadniczych celów nowych ustaw jest również dostosowanie polskiego prawa do podstawowych zasad unijnych, w tym zakazu dyskryminacji przedsiębiorców ze względu na narodowość.
„Poradnik” omawia szczegółowo praktyczne konsekwencje tych zmian, wskazuje terminy, w jakich należy dopełnić określonych obowiązków, aby móc funkcjonować na rynku, oraz przybliża procedury administracyjne związane z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej. Materiał został wzbogacony o wiele porad i wskazówek ekspertów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00