Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-04-26

Jak dobrze zarządzać firmą

Na pytanie, czy w Polsce łatwo prowadzić działalność gospodarczą, większość pytanych odpowiedziałaby przecząco. Jednakże na pytanie, jakie czynniki przeszkadzają w rozwijaniu biznesu - odpowiedzi zapewne nie byłyby już tak jednoznaczne i proste. Jest to bowiem zagadnienie złożone i wymagające indywidualnego podejścia w zależności od branży, jaką się zajmujemy, regionu, w którym działamy, struktury kontrahentów, ustawowych obciążeń itp. Nie ma jednej cudownej recepty dla każdego przedsiębiorcy, w jaki sposób postępować, aby prowadzona przez nas działalność pozwalała osiągnąć wysokie zyski, a przy tym dawała tak pracodawcy, jak i pracownikom oraz osobom z nimi współpracującym satysfakcję, czyli jak dobrze zarządzać firmą.

Renata Jęsiak i Wojciech Jęsiak
Istnieją jednak pewne podstawowe reguły, których należy przestrzegać, aby móc dobrze zarządzać firmą. Zasady o znaczeniu fundamentalnym, które decydują o powodzeniu przedsięwzięcia gospodarczego, to: dostosowanie formy prowadzenia działalności do potrzeb danego przedsiębiorstwa, wybór odpowiednich reguł opodatkowania, wybór najbardziej ekonomicznego sposobu zatrudnienia pracowników. Prowadzenie działalności gospodarczej obarczone jest dużym ryzykiem. Aby je zminimalizować, konieczny jest dostęp do informacji z różnych dziedzin, a także umiejętność ich szybkiej analizy oraz wprowadzania w życie. „Poradnik” przybliża powyższe tematy, wskazuje niektóre niebezpieczeństwa, na jakie są narażone osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Dobre zarządzanie firmą w czasach dużej konkurencji na rynku oznacza zarządzanie w sposób, który umożliwi firmie osiągnięcie zysku, dlatego też wiele miejsca poświęcimy zagadnieniu obniżania kosztów działalności.
Wybór formy prawnej
Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.
Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2005 r. nr 33, poz. 289), przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Jak więc widzimy, zajmowanie się biznesem może objawiać się za pośrednictwem rozmaitych konstrukcji prawnych. Jest to o tyle istotne, że wybór formy prawnej dla prowadzenia działalności gospodarczej ma kapitalne znaczenie z kilku przynajmniej względów. Najistotniejszym jest kapitał, jaki chcemy czy też możemy przeznaczyć na prowadzenie biznesu. Generalną zasadą jest, że bardziej rozwinięte formy prawne, które zapewniają większe bezpieczeństwo prowadzenia interesów, jak np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, wymagają zaangażowania znaczniejszych środków pieniężnych. Ponadto konieczne jest dopełnienie większej ilości formalności, a co z tym się wiąże - przeznaczenia czasu lub zaangażowania osób służących profesjonalną pomocą prawną.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00