Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2001-01-28

Pomieszczenia higieniczno-sanitarne dla niepełnosprawnych

Marek Opiłka

specjalista ds. bhp

Pomieszczenia higienicznosanitarne dla niepełnosprawnych

W powszechnie stosowanych rozwiązaniach funkcjonalnych pomieszczeń higienicznosanitarnych występuje wiele utrudnień, w szczególności dla użytkowników wózków inwalidzkich oraz osób słabo widzących i niewidomych. Istotne jest zapewnienie niezbędnej powierzchni pomieszczeń higienicznosanitarnych, właściwe ich wyposażenie i stworzenie warunków pełnego bezpieczeństwa.

W zakładach pracy możliwe jest występowanie kilku typów pomieszczeń higienicznosanitarnych, co wynika przede wszystkim z rodzaju zakładu i jego wielkości. Przy ustalaniu liczby urządzeń w pomieszczeniach higienicznosanitarnych należy brać pod uwagę fakt, że osoby ciężko poszkodowane w większości częściej korzystają z ustępu i wszystkie czynności związane z higieną wykonują dłużej niż osoby pełnosprawne.

Dla użytkowników wózków inwalidzkich konieczne jest zapewnienie możliwości podjazdu pod poszczególne urządzenia, co wymaga wolnej przestrzeni manewrowej o wymiarach 1,5 x 1,5 m (obrót wózka inwalidzkiego). Na kształtowanie tej przestrzeni ma wpływ wzajemne usytuowanie elementów wyposażenia.

Przy aranżacji wnętrza należy brać pod uwagę także to, że użytkownicy wózków inwalidzkich podjeżdżają do umywalki czołowo, do miski ustępowej bokiem lub równolegle, a do natrysku bokiem.

Osobom tym należy zapewnić możliwość przesiadania się z wózka na specjalny stołek kąpielowy lub ruchomą ławkę. Dużą pomoc dla nich stanowią poręcze i uchwyty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00