Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-05-12

Ustalanie wzrostu wynagrodzeń

We wszystkich przedsiębiorstwach każdego roku w pierwszym kwartale pojawia się problem określenia wzrostu wynagrodzeń. Wynika to z cyklów planistycznych zarówno w zakładach, jak i w skali całej gospodarki.

dr Zdzisław Czajka
Instytut Pracy i Polityki Socjalnej
Prognozując dynamikę wzrostu gospodarczego w budżecie, państwo określa m.in. wskaźniki wzrostu płac i wzrostu kosztów utrzymania, a przecież nikt z pracowników nie lubi tracić realnej wartości swojego wynagrodzenia. Pracownicy wykonujący swoje obowiązki zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy i wnoszący określony wkład w wyniki osiągane przez przedsiębiorstwo, a także decydujący o wizerunku firmy na rynku chcą wiedzieć, czy mogą oczekiwać wzrostu płac. Dlatego warto zwrócić uwagę, jak ten problem jest rozwiązywany w różnych przedsiębiorstwach.
Procedury wzrostu płac
W krajach o rozwiniętej gospodarce rynkowej pracodawcy do wzrostu wynagrodzeń przywiązują bardzo dużą wagę. Przeważnie raz w roku firmy negocjują wskaźniki wzrostu płac ze związkami zawodowymi. Przy określaniu wzrostu uwzględnia się własną sytuację finansową oraz wskaźniki makroekonomiczne, w tym także prognozowany wzrost kosztów utrzymania. W tym celu przygotowuje się informacje obrazujące sytuację firm. Odpowiedni poziom i wzrost płac gwarantują zatrudnienie pracowników o wysokich kwalifikacjach, decydujących o wynikach firm i ich konkurencyjności na rynku.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00