Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-10-27

Akcja „wielkie oddłużanie”

Ogólne pogorszenie wyników ekonomicznych podmiotów gospodarczych wpłynęło na obniżenie ich kondycji gospodarczej, znaczne ograniczenie zdolności akumulacyjnych i rozwojowych. Podjęto działania zmierzające do poprawienia kondycji przedsiębiorców.

Anna Michalska
Aby dać szansę przedsiębiorcom zagrożonym upadłością, 30 sierpnia 2002 r. została uchwalona ustawa o restrukturyzacji niektórych należności publicznoprawnych od przedsiębiorców (Dz.U. Nr 155, poz. 1287). Ustawa ta weszła w życie 1 października 2002 r.
Powyższy akt prawny daje podstawy do radykalnego oddłużenia przedsiębiorstw w zakresie należności publicznoprawnych znanych oraz należności samodzielnie ujawnionych przez przedsiębiorców. Ma ono poprawić sytuację przedsiębiorstw, w tym m.in. przywrócić płynność finansową i zdolność kredytową.
Ustawa jest adresowana do tych przedsiębiorców, którzy mimo trudnej sytuacji ekonomicznej mają perspektywy rozwoju i są w stanie określić działania, jakie powinny być zrealizowane w celu ustabilizowania kondycji finansowej oraz dalszego rozwoju, a także stwarzają warunki do wzrostu zatrudnienia.
Przedsiębiorcy otrzymają szansę ujawnienia swoich zaległości publicznoprawnych połączoną z odstępstwem od stosowania kar za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Ponadto przewiduje się finansowe korzyści również dla przedsiębiorców nie posiadających zaległości podatkowych - w postaci premii podatkowej, polegającej na zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu należności nieściągalnych oraz rezerw utworzonych na te należności, które nie są spłacone w okresie 6 miesięcy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00