Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-12-28

OPIEKA SOCJALNA W UNII EUROPEJSKIEJ

Wejście Polski do Unii Europejskiej zostało już przesądzone. Warto zatem poznać konsekwencje, jakie przyniesie dla polskich obywateli uczestnictwo w unijnych strukturach w zakresie zabezpieczenia społecznego.

Joanna Knyżewska
Starszy specjalista w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej
Zabezpieczenie społeczne to dziedzina, która w trakcie negocjacji nie wywoływała być może tak żywych dyskusji, jak na przykład kwestie związane z rolnictwem, jednakże dla wielu polskich obywateli jest ona równie istotna, szczególnie dla wykazujących się dużą aktywnością zawodową i już podejmujących lub zamierzających podejmować zatrudnienie poza granicami Polski w państwach członkowskich UE. Poznanie wspólnotowych regulacji w zakresie zabezpieczenia społecznego pozwoli nie być zaskakiwanym i umieć odpowiednio zadbać o własne interesy w tym obszarze.
ZABEZPIECZENIE SPOŁECZNE - ZASADY OGÓLNE
Termin „zabezpieczenie społeczne” nie został dotychczas nigdzie zdefiniowany i nie nadano mu jasnej i klarownej treści. Przyjmuje się jednak, że przez pojęcie rozumie się wszelkie stosowane metody oraz mechanizmy, których celem jest zabezpieczenie uznanych społecznie potrzeb. Zakres i formy zabezpieczenia społecznego określają przepisy wewnętrzne każdego z państw oraz Konwencja Międzynarodowej Organizacji Pracy Nr 102, która odgrywa szczególne znaczenie w określeniu zakresu zabezpieczenia społecznego. Konwencja przez wyliczenie ryzyk i określenie cech świadczeń służących ich zabezpieczeniu wyznacza granice tego pojęcia.
Wymienione zostały w niej następujące świadczenia:
• pomoc lekarska,
• zasiłki chorobowe,
• świadczenia w razie bezrobocia,
• świadczenia na starość,
• świadczenia w razie wypadków przy pracy i chorób zawodowych,
• świadczenia rodzinne,
• świadczenia w razie macierzyństwa,
• świadczenia w razie inwalidztwa,
• świadczenia w razie śmierci żywiciela rodziny.
Swoboda przepływu osób
Swoboda przepływu osób (przemieszczania się osób) jest jedną spośród czterech (obok swobody przepływu towarów, usług oraz kapitału) - określonych przez traktaty założycielskie Wspólnoty Europejskiej (m.in. Traktat Rzymski) - podstawowych swobód (zasad) służących upowszechnianiu idei integracji.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00