Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-03-27

Uznawanie umowy o dzieło za umowę zlecenia - praktyczne wnioski z 11 najnowszych wyroków sądowych

W ostatnim czasie ZUS nasilił kontrole umów o dzieło pod kątem ich kwalifikacji jako umów o świadczenie usług (zlecenia). Rezultatem kontroli są decyzje nakazujące odprowadzenie składek - często o wartości setek tysięcy złotych. Aby uniknąć uznania umowy o dzieło za umowę zlecenia, trzeba przede wszystkim dokładnie wskazać przedmiot umowy będący efektem wykonanej pracy.

W większości przypadków umowy o dzieło nie podlegają obciążeniom składkowym, podczas gdy umowy zlecenia i umowy o świadczenie usług są z reguły oskładkowane (z pewnymi, niewielkimi wyjątkami). Ta różnica powoduje, że w trakcie kontroli ZUS przeważa tendencja do kwalifikowania umów o dzieło jako umów innego rodzaju. Skutkiem takiej kwalifikacji jest wydawanie decyzji nakazujących podmiotom stosującym umowy o dzieło opłacenie zaległych składek na ubezpieczenia społeczne.

Podstawowe różnice między umową o dzieło a innymi umowami

W umowie o dzieło strony umawiają się na osiągnięcie konkretnego rezultatu, ściśle uzgodnionego w umowie (art. 627 Kodeksu cywilnego). Przedmiotem umowy o dzieło są rezultaty (dzieło) materialne (np. sporządzenie bilansu, pomalowanie pokoju) lub rezultaty (dzieło) niematerialne, znajdujące jednak odzwierciedlenie w rzeczy (np. utwór muzyczny). Dzieło powinno stanowić postrzegalny rezultat. Dlatego niedopuszczalne jest objęcie umową o dzieło rezultatów niematerialnych, które nie znajdują urzeczywistnienia w rzeczy, np. zobowiązanie do poprawy renomy firmy czy utrwalenia pozytywnego wizerunku firmy. Natomiast umowa zlecenia i umowa o świadczenie usług to umowy, w przypadku których liczy się staranność w działaniu ze strony wykonawcy umowy (chociaż wskazanie efektu nie jest wykluczone). Umowa zlecenia dotyczy czynności prawnych, a umowa o świadczenie usług czynności faktycznych. Poza tym konstrukcja prawna tych umów jest jednak identyczna, dlatego często stosuje się nazwę "umowa zlecenia" dla obydwu rodzajów umów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00