Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-12-16

ZFŚS - obowiązki organizacji z końcem roku

Organizacje, które tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, poza odprowadzaniem odpisów zobowiązane są również do sprawdzania pod koniec każdego roku kalendarzowego, czy potrzebna będzie korekta odpisów na ZFŚS. Ma ona na celu dostosowanie kwot przekazanych na fundusz do rzeczywistego stanu zatrudnienia, a dokładniej - do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych.

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚS) tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych (art. 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; dalej: ustawa o ZFŚS). Jest to podstawowe, ale nie jedyne źródło finansowania funduszu. Podstawę naliczania odpisu stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych, obejmująca pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy (po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy).

Ponieważ planowana liczba zatrudnionych może różnić się od rzeczywistej liczby pracowników, ustaloną na początku roku podstawę naliczenia odpisu trzeba z końcem danego roku kalendarzowego skorygować do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych pracowników. Obowiązek dokonania takiej korekty oraz zasady naliczania liczby zatrudnionych wynikają z przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 marca 2009 r. (dalej: rozporządzenie).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00