Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-07-05

Jak w 2013 r. rozliczać pracownika z 50% kosztów uzyskania przychodów

W praktyce problemy stwarza rozliczanie przez organizacje non profit wynagrodzeń pracowników (składników stałych, zmiennych oraz premii), związanych z przeniesieniem praw autorskich w ramach stosunku pracy. Chodzi o pracowników będących jednocześnie twórcami (dotyczy to np. informatyków, programistów, architektów systemów informatycznych itp., uczestniczących w danym projekcie). Trzeba też pamiętać o rocznym limicie "kosztów autorskich" w 2013 r., wynoszącym 42 764 zł.

Wynagrodzenie wypłacone twórcom z tytułu praw autorskich, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw, będzie z reguły stanowiło dla tych osób przychód z praw majątkowych, o których mowa w art. 18 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof). "Odrębnymi przepisami", o których mowa w art. 18 updof, są m.in. przepisy ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej: ustawa o prawie autorskim).

Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich występują wówczas, gdy spełnione są dwie przesłanki:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00