Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-06-01

Czy zmiany w ustawie o czasie pracy kierowców mają wpływ na ustalanie okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy?

Pracownik służby bhp zatrudniony jest u przedsiębiorcy, który zajmuje się przewozem towarów na terenie Polski i za granicą. W związku z dużą liczbą środków transportu i zatrudnionych na stanowiskach kierowców na podstawie umów o pracę pracowników odnotowuje też wysoką liczbę wypadków komunikacyjnych. Czy ustalając okoliczności i przyczyny wypadków komunikacyjnych, należy analizować czas pracy kierowcy oraz czy od dnia wejścia w życie zmian w ustawie o czasie pracy kierowców zmienią się procedury dotyczące ustalania przyczyn wypadków przy pracy?

Stefan Wiewiór

specjalista ds. bhp

PROBLEM

RADA

W związku z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz zmianie niektórych innych ustaw procedury ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy nie ulegają zmianie. Jednak podczas ustalania okoliczności przyczyn wypadku przy pracy należy prawidłowo ustalić okoliczności zdarzenia w celu właściwej kwalifikacji, tj. czy zdarzenie było wypadkiem przy pracy, czy zdarzeniem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy w zakresie uprawnienia do świadczeń.

Podczas ustalania okoliczności przyczyn wypadków przy pracy należy pamiętać, że jedną z nich mogło być zmęczenie pracownika wynikające z przekroczenia norm czasu pracy.

UZASADNIENIE

Od 3 kwietnia 2010 r. obowiązuje uchwalona 12 lutego 2010 r. nowelizacja ustawy o transporcie drogowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Powyższa ustawa wprowadza zmianę do ustawy o czasie pracy kierowców. Zmiana polega na wprowadzeniu definicji podróży służbowej. Podróż służbowa to każde zadanie służbowe polegające na wykonaniu, na polecenie pracodawcy:

● przewozu drogowego poza miejscowość, gdzie jest siedziba pracodawcy, na rzecz którego kierowca wykonuje swoje obowiązki, oraz inne miejsce prowadzenia działalności przez pracodawcę, w szczególności filie, przedstawicielstwa i oddziały, lub

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00