Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2010-07-08

Z jakiej faktury nie odliczymy VAT

Podejmując decyzję o odliczeniu VAT z otrzymanej faktury, kierujemy się przede wszystkim zasadniczą przesłanką, tj. związkiem nabytych towarów i usług z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Zwracamy również uwagę na listę wydatków niedających prawa do odliczenia lub prawo to ograniczających. Mowa tu przede wszystkim o samochodach osobowych w przypadku których kwotę VAT naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze - nie więcej jednak niż 6000 zł oraz o zakupie paliwa do nich, a także o usługach gastronomicznych i noclegowych. Niezależnie od powyższego należy jednak pamiętać, że w zakresie prawa do odliczania VAT naliczonego ustawodawca sporo uwagi poświęcił samym fakturom i ich poprawności. W art. 88 ust. 3a ustawy o VAT zawarł on bowiem rozbudowany katalog przypadków, w których faktura nie daje prawa do odliczenia podatku. Organy podatkowe egzekwują te regulacje w sposób bardzo restrykcyjny.

Faktury wystawione przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do ich wystawiania

Pierwszy przypadek uregulowany w art. 88 ust. 3a ustawy o VAT dotyczy faktur wystawionych przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do ich wystawiania. Jak stanowi bowiem art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, nie dają prawa do odliczenia VAT naliczonego faktury wystawione przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur.

Wprawdzie trudno sobie wyobrazić wystawienie faktury przez podmiot nieistniejący (dobór słów jest w tym przypadku wyjątkowo niefortunny), jednak cel, jaki przyświecał ustawodawcy, wydaje się jasny. Chodzi w szczególności o przypadki, gdy faktura jest wystawiona przez podmiot, który podszywa się pod nieistniejącego podatnika VAT, tj. podaje fikcyjną nazwę, NIP, adres itp. Tego typu przestępstwa podatkowe zmierzają do wygenerowania fikcyjnych faktur, które następnie są dostarczone innemu podatnikowi (również postępującemu nieuczciwie i będącemu w zmowie z wystawcą faktury) i służą mu do odliczenia VAT naliczonego, tj. zaniżenia kwoty VAT podlegającej wpłacie do budżetu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00