Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 22-04-2024
Artykuł aktualny na dzień 22-04-2024
Data publikacji: 2024-02-08

Kto rozlicza akcyzę od fotowoltaiki

Fotowoltaika to pewnego rodzaju niezależność energetyczna, ale także duże oszczędności w kosztach za zużycie energii. Zakres obowiązków akcyzowych, jakie należy wypełnić w związku z zużywaniem prądu wytwarzanego z fotowoltaiki, uzależniony jest zarówno od tego, jak dużą posiadamy moc paneli fotowoltaicznych, jak i od tego, jaki status posiadamy jako podmiot i w jakim celu wytwarzamy prąd. Sama produkcja prądu nie podlega akcyzie, ale już jego zużycie oraz dalsza sprzedaż - tak.

Aby ustalić, czy jesteśmy zobowiązani do rozliczania akcyzy od fotowoltaiki, w pierwszej kolejności musimy określić, czy w naszym przypadku wystąpi obowiązek podatkowy w akcyzie, jaką moc paneli posiadamy oraz w jakim celu wytwarzamy prąd. Ponadto bardzo istotne jest, czy wykonując te czynności, działamy jako osoba fizyczna, jednostka samorządu czy jako podmiot gospodarczy. Kiedy będziemy znali odpowiedzi na te pytania, możemy ustalić, jakie obowiązki akcyzowe nas dotyczą.

Krok 1. Ustal, czy masz obowiązek płacić akcyzę z tytułu fotowoltaiki

Wbrew powszechnym poglądom akcyzę prądową płaci się z tytułu zużycia prądu czy sprzedaży na rzecz niektórych osób i podmiotów, a nie z tytułu produkcji prądu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00