Artykuł
2. Rozliczenie połączenia jednostek i wartość firmy - w regulacjach krajowych i międzynarodowych - część 2
Ustalenie wartości firmy jest zagadnieniem bezpośrednio związanym z procesem rozliczenia połączenia jednostek. W celu poprawnego ustalenia tejże wartości należy dokonać identyfikacji jednostki przejmującej, daty oraz ceny przejęcia (o czym pisaliśmy w poprzednim numerze BR), a następnie przypisać ją do nabytych aktywów oraz przejętych zobowiązań, a także udziałów niesprawujących kontroli w jednostce przejmowanej.
W dniu połączenia jednostka przejmująca ujmuje:
● wartość firmy,
● możliwe do zidentyfikowania nabyte aktywa,
● przejęte zobowiązania oraz
● udziały niesprawujące kontroli w jednostce przejmowanej.
UWAGA
Nabyte aktywa i przejęte zobowiązania zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) mogą zostać zakwalifikowane do ujmowania z zastosowaniem metody nabycia, gdy na dzień przejęcia spełniają definicję aktywów i zobowiązań zawartą w Założeniach koncepcyjnych sporządzania i prezentacji sprawozdań finansowych.
Na dzień przejęcia jednostka przejmująca nie ujmuje kosztów, których powstanie w przyszłości jest prawdopodobne, ale do których poniesienia jednostka ta nie jest zobowiązana, ani związanych z nimi rezerw lub zobowiązań z zastosowaniem metody przejęcia. Jednostka przejmująca ujmuje natomiast te koszty w sporządzonym po połączeniu sprawozdaniu finansowym zgodnie z odpowiednimi standardami innymi niż MSSF 3.
Nabyte aktywa i przejęte zobowiązania to takie aktywa i zobowiązania, które jednostka przejmująca i jednostka przejmowana (lub jej poprzedni właściciele) wymieniły w transakcji połączenia jednostek, a nie te aktywa i zobowiązania, które wynikają z odrębnych transakcji gospodarczych. Może to doprowadzić (podobnie jak w przypadku zastosowania uregulowań krajowych) do ujęcia niektórych aktywów i zobowiązań, których jednostka przejmująca nie ujmowała uprzednio jako aktywów i zobowiązań w swoim sprawozdaniu finansowym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right