Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2011-04-30

2. Nowe zasady przesyłania faktur elektronicznych

Od początku 2011 r. obowiązują istotne zmiany w zakresie fakturowania elektronicznego. W poprzednim numerze BR opisaliśmy, jak ustalić autentyczność pochodzenia i jak zapewnić integralność treści faktury. Dla setek tysięcy polskich przedsiębiorców nowe przepisy to przełom, więc na prośbę Czytelników w niniejszym artykule podsumowujemy, na czym polega liberalizacja standardów przesyłania i przechowywania faktur elektronicznych.

Do niedawna resort finansów kategorycznie utrzymywał, że faktury można wysyłać tylko na papierze, a jeśli już e-mailem, to wyłącznie z tzw. bezpiecznym podpisem elektronicznym. Stanowisko to było poparte obowiązującymi dotychczas przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z 14 lipca 2005 r. w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur.

Tymczasem przedsiębiorcy sprzeciwiali się ponoszeniu kosztów podpisu elektronicznego czy znaczków pocztowych i kopert. Prowadziło to do tak absurdalnych sytuacji, jak np. drukowanie faktur z e-maila i składanie ich na pół, by w razie kontroli wyglądały jak wyjęte z koperty. Z kolei fiskus nie miał możliwości ich zakwestionowania ze względu na brak obowiązku przechowywania kopert.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00