Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-05-28

Zakończenie likwidacji spółki z o.o.

W czasie likwidacji spółki z o.o. likwidator powinien zadbać m.in. o: zakończenie wszelkich umów, których spółka jest stroną, zaspokojenie znanych likwidatorowi wierzycieli, zakończenie stosunków pracowniczych oraz podział pozostałego po likwidacji majątku pomiędzy wspólników. Do obowiązków likwidatora należy również zawiadomienie poprzez złożenie odpowiednich dokumentów określonych instytucji i organów o zakończeniu przez spółkę działalności.

W czasie likwidacji spółka z o.o. prowadzi swoją działalność pod dotychczasową firmą z dodatkiem "w likwidacji". W tym okresie likwidatorzy powinni zakończyć bieżące interesy spółki, ściągnąć zobowiązania, zaspokoić wierzycieli i upłynnić majątek spółki. Nowe interesy mogą rozpoczynać tylko wtedy, gdy są niezbędne do zamknięcia dotychczasowych czynności.

1. Uchylenie likwidacji

Otwarcie likwidacji spółki z o.o. nie zawsze musi doprowadzić do jej ostatecznego rozwiązania. Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą w trakcie likwidacji (w każdym stadium postępowania likwidacyjnego, nawet gdy majątek spółki został zlikwidowany) na podstawie uchwały wspólników spółki zdecydować o jej dalszym istnieniu. Nie ma takiej możliwości w sytuacji, gdy likwidacja spółki nastąpiła wskutek orzeczenia sądu, a także gdy wyrok o rozwiązaniu spółki został wydany na podstawie żądania członka organu spółki niebędącego wspólnikiem lub oznaczonego w odrębnej ustawie organu państwowego. Jeżeli uchwała wspólników o dalszym istnieniu spółki została zawarta po dokonaniu podziału mienia polikwidacyjnego oraz po dokonanych z tego tytułu wypłatach na rzecz wspólników, to wspólnicy mają obowiązek zwrócenia spółce kwot, które z tego tytułu otrzymali. W razie uchylenia likwidacji likwidatorzy powinni zgłosić sądowi wniosek (na druku KRS-Z61) o wykreślenie wpisu o otwarciu likwidacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00