Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-07-24

Wniesienie wkładu a podatki dochodowe

Zarówno utworzenie spółki osobowej, jak i wniesienie wkładów do takiej spółki wiąże się z koniecznością poniesienia przez wspólników i samą spółkę różnych kosztów. Należą do nich koszty taksy notarialnej, koszty wypisów aktów notarialnych, a także podatek od czynności cywilnoprawnych i podatki dochodowe. Powstaje jednak pytanie, czy są to koszty uzyskania przychodów, które powinny być ujęte w księgach spółki jako koszty podatkowe, a następnie rozliczone na poszczególnych wspólników zgodnie z umową, czy też stanowią one koszty u poszczególnych wspólników.

Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Są to koszty związane z utworzeniem i zarejestrowaniem spółki osobowej. Koszty te dla celów bilansowych należy ująć jako koszty rodzajowe - podatki i opłaty.

W ostatnim czasie w orzecznictwie powstało jednak sporo wątpliwości, czy koszty te wiążą się z prowadzoną przez spółkę działalnością, tj. czy możne je zaliczyć do kosztów podatkowych.

Z niektórych opinii organów podatkowych wynika, że wydatki poniesione od momentu zawiązania spółki stanowią jej koszty uzyskania przychodów.

Zdaniem organów podatkowych...

Udział w spółce jawnej traktowany jest jako odrębne - od pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki jawnej - źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (interpretacja Dyrektora IS w Bydgoszczy z 3 marca 2008 r., sygn. ITPB1/415-657/07/PS).

W spółkach, w których wspólnikami są osoby fizyczne, chodzi o tzw. przychód z praw majątkowych, zdefiniowany w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00