Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2014-10-31

DOCHODZENIE ROSZCZEŃ W OBROCIE GOSPODARCZYM

Zabezpieczenie roszczeń na etapie zawierania kontraktu

Prawidłowe zabezpieczenie przyszłych roszczeń już na etapie zawierania kontraktu przekłada się na jasne, poprawne stosunki z kontrahentem, zabezpiecza dany kontrakt, stanowiąc gwarancję odzyskania wierzytelności. Najlepszym momentem na ustalenie składu majątku kontrahenta, jego wartości oraz ustanowionych na nim ewentualnych obciążeń na rzecz innych wierzycieli jest etap przednegocjacyjny. Wiedza ta jest następnie wykorzystywana na etapie negocjacji, z korzyścią dla obu stron kontraktu.

Na etapie negocjacyjnym, na zasadach porozumienia, strony ustalają wartość i przedmiot negocjowanego kontraktu/umowy, jakie zostaną ustanowione pod kątem zabezpieczenia danego kontraktu/umowy. Daje to znaczącą gwarancję prawidłowej realizacji kontraktu przez obie strony, w tym przede wszystkim dobrowolnej realizacji zobowiązań wynikających z kontraktu przez kontrahenta-dłużnika, i eliminuje do minimum ryzyko późniejszej jego niewypłacalności czy ryzyko związane z koniecznością sądowego/egzekucyjnego dochodzenia roszczeń przez kontrahenta-wierzyciela.

Prawne formy zabezpieczenia wierzytelności dzielą się na dwie zasadnicze grupy:

● zabezpieczenia osobiste,

● zabezpieczenia rzeczowe.

Do zabezpieczeń osobistych zaliczamy poręczenie, weksel in blanco, przelew wierzytelności. Do zabezpieczeń rzeczowych: hipotekę, zastaw, przewłaszczenie. Są to najczęściej stosowane formy zabezpieczeń w obrocie gospodarczym.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00