Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2016-03-10

Konflikt wspólników w spółce z o.o. - skutki formalnoprawne i finansowe

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najpopularniejszych form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej. Najczęściej skład spółki jest kilkuosobowy/kilkupodmiotowy. Wspólnicy zgodnie dzielą się kompetencjami, realizując obrane przez siebie cele gospodarcze.

Zdarza się jednak, że zaistniały między wspólnikami spółki z o.o. konflikt (o różnym podłożu) paraliżuje działalność samej spółki, co w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do jej rozwiązania. Wspólnicy zamiast współdziałać dla dobra i interesu spółki, zaczynają walczyć ze sobą np. poprzez nieudzielenie absolutorium zarządowi spółki, wszczęcie postępowania o wyłączenie wspólnika ze spółki, wszczęcie postępowania o stwierdzenie nieważności podjętych uchwał (oraz zawieszenie ich wykonalności), czy wreszcie poprzez żądanie rozwiązania spółki. Taki stan faktyczny ma realny wpływ na byt spółki - na jej reputację wśród kontrahentów czy wśród instytucji finansowych, od których jej działalność jest zależna (przy finansowaniu kredytowym/faktoringowym itp.).

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka z o.o.) jest spółką prawa handlowego posiadającą osobowość prawną, którą nabywa z chwilą wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Wobec tego spółka z o.o. może we własnym imieniu nabywać i zbywać prawa, pozywać i być pozywaną. Jest zatem samodzielnym podmiotem prawnym niezależnym od decyzji jej udziałowców. Udziałowcy zobowiązani są jedynie do spełnienia świadczeń określonych w umowie spółki (wniesienie wkładów pieniężnych i niepieniężnych), natomiast zarząd kieruje i zarządza jej majątkiem.

Spółka z o.o. samodzielnie i z wyłączeniem wspólników odpowiada za swoje zobowiązania i istnieje niezależnie od zmian składu osobowego wspólników czy ich liczby. Spółka z o.o. jako spółka kapitałowa może istnieć nawet wówczas, gdy pozostaje tylko jeden wspólnik.

Kapitałowy charakter spółki z o.o. jest widoczny również w powiązaniu uprawnień wspólników z posiadaną przez nich częścią kapitału zakładowego. Obrazowo można to ująć w ten sposób, że im wyższą wartość posiadają udziały danego wspólnika, tym więcej ma on uprawnień w spółce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00