Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2007 r., sygn. II FSK 1179/06

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędziowie: NSA Edyta Anyżewska (sprawozdawca), WSA del. Zofia Skrzynecka, Protokolant Agnieszka Lipiec, po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. B. i R. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 kwietnia 2006 r. sygn. akt I SA/Kr 2049/03 w sprawie ze skargi K. B. i R. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 29 września 2003 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2001 r. oddala skargę kasacyjna.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 kwietnia 2006 r., sygn. akt I SA/Kr 2049/03, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę R. B. i K. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 29 września 2003 r. w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2001 r.

W motywach orzeczenia Sąd wyjaśnił, że toku postępowania podatkowego ustalono, iż R. B. i B. M. prowadzili w badanym okresie podatkowym działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej C. W ewidencji spółki, sporządzanej na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych, uwzględniono po stronie kosztów kwotę nieściągalnych należności od P.P.H. "E." s.c. obejmującą wartość netto należności oraz należny podatek od towarów i usług.

Tym niemniej R. B. w złożonym wspólnie z małżonką zeznaniu podatkowym po stronie kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej nie ujął połowy powyższej kwoty należnego podatku od towarów i usług.

Taki stan rzeczy organ podatkowy uznał za zgodny z prawem, wykluczając możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodów rezerwy utworzonej na wierzytelność w części dotyczącej należnego podatku od towarów i usług, w myśl art. 14 i art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dalej u.p.d.o.f. (w brzmieniu obowiązującym w 2001 r.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00