Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2007 r., sygn. II FSK 874/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak (spr.), Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak, Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Adama M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 8 marca 2006 r. sygn. akt I SA/Ol 24/06 w sprawie ze skargi Adama M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 14 listopada 2005 r. (...) w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Adama M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 8 marca 2006 r., I SA/Ol 24/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę Adama M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 14 listopada 2005 r. w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak wynikało z treści wyroku Adam M. zwrócił się do organu podatkowego o dokonanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W swoim wniosku wskazał, że prowadzi Zakład Produkcji Przewodów Elektrycznych "E.". Od kilku lat podejmował dodatkowe rodzaje działalności, w tym działalność budowlaną, które stanowiły swoiste "wydziały" zakładu, posiadające zaplecze w zakresie siedziby, wykorzystywanego majątku produkcyjnego oraz załogę. Dla poszczególnych wydziałów nie prowadzono odrębnej księgowości. Majątek zakładu był przedmiotem współwłasności z małżonką Jadwigą M. W dniu 7.06.2004 r. aktem notarialnym powołano spółkę z o.o. "E.-E.". Udziały w spółce zostały objęte przez małżonków M. - proporcjonalnie. Kapitał podstawowy tej spółki wynosił równowartość 600.000 zł i został pokryty aportem niepieniężnym w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz wkładem pieniężnym. Wniesiony do nowopowstałej spółki majątek, jednego z "wydziałów" ZPPE "E." /w postaci nieruchomości, maszyn i urządzeń budowlanych, samochodów, wyposażenia biurowego/ pozwolił na prowadzenie działalności gospodarczej bez dokonywania dodatkowych zakupów inwestycyjnych. Wraz z wniesieniem aportu przeniesiono również do niej pracowników. Aport nie obejmował składników majątku obrotowego, tj. robót w toku czy materiałów budowlanych. W związku z faktem, iż cały wnoszony majątek był w całości sfinansowany środkami własnymi i nie był obciążony jakimikolwiek zobowiązaniami czy kredytami, nie istniały zobowiązania, które ewentualnie mogłyby stanowić składnik aportu. Traktując wniesiony aport jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa i uwzględniając normy zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 109 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 2000 nr 14 poz. 176 ze zm./, zwanej dalej w skrócie u.p.d.f., wspólnicy nie zapłacili podatku z tytułu objęcia udziałów w spółce kapitałowej, będąc świadomymi, że będą one opodatkowane w chwili ich zbycia. Adam M. zwrócił się więc z zapytaniem:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00