Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 marca 2009 r., sygn. I FSK 1/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA (del.) Tomasz Kolanowski, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 września 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 811/07 w sprawie ze skargi S. C. P. Spółki z o. o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 2 lutego 2007 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty podatku od towarów i usług za czerwiec 2005 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz S. C. P. Spółki z o. o. w W. kwotę 600 zł (słownie: sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z dnia 25 września 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 811/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawa uchylił zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 2 lutego 2007 r. nr [...] i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. z dnia 19 lipca 2006 r. nr [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty podatku od towarów i usług za czerwiec 2005 r. Nadto, Sąd pierwszej instancji orzekł, że uchylone decyzje nie mogą być wykonane w całości.

1.2. Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny ustalony przez organy podatkowe w niniejszej sprawie.

1.3. Zaskarżoną decyzją z dnia 2 lutego 2007 r., Dyrektor Izby Skarbowej w W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. z dnia 19 lipca 2006 r., odmawiającą S. sp. z o. o. w W. - zwanej dalej "Spółką", stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za czerwiec 2005 r. w kwocie 7.857 zł.

Wnioskiem z dnia 19 maja 2006 r. spółka zwróciła się do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. o stwierdzenie nadpłaty w powyższym zakresie. We wniosku Spółka wyjaśniła m.in., iż zorganizowała loterię promocyjną, w wyniku której w czerwcu 2005 r. przekazała nieodpłatnie, jako nagrodę rzeczową samochód osobowy marki Renault Modus 1,2 16 V. Warunkiem udziału w loterii był zakup odpowiedniej ilości oferowanych przez Spółkę towarów. Przekazanie samochodu zwycięzcy loterii zostało przez Spółkę opodatkowane, a kwota należnego z tego tytułu podatku wykazana została w deklaracji podatkowej. Nadto, spółka stwierdziła, że obowiązujące w Polsce przepisy o podatku od towarów i usług nie przewidują obowiązku podatkowego w związku z dokonaniem takiej czynności, a zatem doszło do zawyżenia podatku należnego i w konsekwencji do wykazania i zapłaty zobowiązania w kwocie wyższej niż należna. Jako podstawę prawną uzasadniającą wniosek o stwierdzenie nadpłaty Spółka wskazała art. 75 § 2 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm., powołanej dalej jako "O.p.") w związku z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm., powoływanej dalej jako "u.p.t.u.")

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00