Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 16 lutego 2010 r., sygn. II FSK 1631/08

Skoro zgłoszenie właściwemu organowi nastąpiło w terminie otwartym dla zachowania prawa do zwolnienia podatkowego na podstawie art. 4a ust. 1 pkt 1 u.p.s.d., a przepis ten, przez brak odesłania do ust. 5 art. 4a u.p.s.d. nie warunkuje zwolnienia złożeniem w tym samym terminie zgłoszenia na druku (SD-Z1) określonym przez Ministra Finansów w rozporządzeniu wydanym na podstawie delegacji z art. 4a ust. 5 u.p.s.d., to późniejsze złożenie właściwego druku traktować należy jako wymóg formalny a nie jako warunek skorzystania ze zwolnienia.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędziowie: NSA Antoni Hanusz, WSA del. Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Protokolant Paweł Koluch, po rozpoznaniu w dniu 16 lutego 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 lipca 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 434/08 w sprawie ze skargi M. K.-P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 7 stycznia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz M. K.-P. kwotę 1.200 (jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 15 lipca 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie o sygn. III SA/Wa 434/08 rozpatrując skargę M. K. - P., uchylił decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 7 stycznia 2008 r. i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego W. z dnia 25 września 2007 r. w przedmiocie ustalenia wysokości podatku od spadku i darowizn.

Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd I instancji wskazał, że Naczelnik Urzędu Skarbowego W. działając na podstawie art. 1 i art. 14 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku o spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm. powołanej dalej jako "u.p.s.d.") decyzją z dnia 25 września 2007 r. ustalił M. K. - P. (zwanej dalej podatniczką lub skarżącą) podatek od spadków i darowizn w wysokości 14.867 zł po zmarłym w dniu 18 stycznia 2007 r. małżonku W. P. Uzasadniając decyzję organ stwierdził, że z uwagi na zgłoszenie masy spadkowej po upływie miesiąca od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, podatniczce nie przysługuje zwolnienie podatkowe określone w art. 4a u.p.s.d. Organ przyjął, że postanowienie to uprawomocniło się z dniem 21 czerwca 2007 r. i okoliczności tej nie zmienia fakt z powodu stwierdzonej w tym postanowieniu pomyłki w imieniu wnioskodawczyni, postanowienie o sprostowaniu omyłki pisarskiej uprawomocnienia się w dniu 26 lipca 2007 r. W ocenie organu I instancji także złożenie w dniu 5 lipca 2007 r. w tym samym Urzędzie Skarbowym przedmiotowego postanowienia w celu otrzymania po zmarłym małżonku nadpłaty w podatku dochodowym nie mogło skutkować zachowaniem określonego w art. 4a u.p.s.d. miesięcznego terminu - zgłoszenia nabycia własności rzeczy w drodze spadku, skutkującego zastosowaniem zwolnienia, gdyż zgłoszenia tego należało dokonać na stosownym druku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00