Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 maja 2011 r., sygn. II FSK 130/10

Dopiero wydanie przez właściwego starostę decyzji o wyrejestrowaniu pojazdu spowoduje, iż z końcem miesiąca, w którym dokonano wyrejestrowania pojazdu, nastąpi wygaśnięcie obowiązku podatkowego. Dopóki właściciel nie złoży wniosku o wyrejestrowanie pojazdu i - w konsekwencji - nie zostanie wydana decyzja o jego wyrejestrowaniu, dopóty ciążyć będzie na nim obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Krzymień (sprawozdawca), Sędziowie NSA Stefan Babiarz, WSA del. Beata Cieloch, Protokolant Anna Dziosa, po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. M. i R. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 października 2009 r. sygn. akt I SA/Gd 399/09 w sprawie ze skargi J. M. i R. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia 30 marca 2009 r. sygn. akt [...] w przedmiocie podatku od środków transportowych za 2007 r. oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 6 października 2009 r., sygn. akt I SA/Gd 399/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę J. i R. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w G. z dnia 30 marca 2009 r. w przedmiocie podatku od środków transportowych za 2007 r. W uzasadnieniu orzeczenia wskazano, iż powyższą decyzją utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta S. z dnia 22 grudnia 2008 r. określającą Skarżącym podatek od środków transportowych - samochodu ciężarowego marki STAR oraz przyczepy ciężarowej marki SKANIA. Organy podatkowe ustalając wysokość zobowiązania podatkowego powołały treść przepisów regulujących zakres przedmiotowy i podmiotowy opodatkowania (art. 8 ust. 1 oraz art. 9 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, t.j. Dz. U. z 2002 r., nr 9, poz. 84 ze zm., cytowanej dalej w skrócie "p.o.l."), jak również moment powstania i wygaśnięcia obowiązku podatkowego (art. 9 ust. 4 i 5 p.o.l.). Następnie wskazały, że ze znajdujących się w aktach sprawy informacji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców z dnia 11 listopada 2008 r. i Wydziału Komunikacji wynika, iż Skarżący są właścicielami samochodu ciężarowego od dnia 28 lipca 1994 r., zaś przyczepy ciężarowej od dnia 16 czerwca 1994 r. Z uwagi na fakt, że zgodnie z ewidencją pojazdów wymienione pojazdy są nadal zarejestrowane na podatników jako ich właścicieli, a twierdzenia Strony o ich zbyciu nie zostały udowodnione, Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało brak podstaw do zmiany decyzji organu I instancji. Końcowo organ odwoławczy zwrócił uwagę, że w świetle orzecznictwa sądowoadministracyjnego tylko stałe wyrejestrowanie pojazdu skutkuje wygaśnięciem obowiązku w podatku od środków transportowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00