Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 listopada 2011 r., sygn. I FSK 145/11

Działanie polegające na wydaniu zezwolenia na zajęcie za opłatą pasa drogowego na cele nie związane z budową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg mieści się w definicji sfery działań organów władzy publicznej, wynikającej z treści art. 15 ust. 6 uptu.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Krzysztof Stanik (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Roman Wiatrowski, Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 25 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 września 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 619/10 w sprawie ze skargi Prezydenta Miasta O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 30 listopada 2009 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Skarga kasacyjna dotyczy wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 września 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 619/10, w sprawie ze skargi Prezydenta Miasta O., w którym Sąd ten uchylił interpretację indywidualna Ministra Finansów z dnia 30 listopada 2009 r., w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji stanu sprawy wynikało, że w złożonym wniosku Prezydent Miasta O., wyraził wątpliwość w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat za zajęcie pasa drogowego. We wniosku wskazał, że jako zarządca dróg w mieście na prawach powiatu w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U z 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze zm.), wydaje w formie decyzji administracyjnych zezwolenia na zajęcie pasa drogowego na cele nie związane z budową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg, za które pobiera opłaty. W związku z powyższym sformułował pytanie, czy z uwagi na to, że Prezydent Miasta nie jest podatnikiem podatku VAT Miasto jako zarejestrowany czynny podatnik VAT powinno potwierdzić zaistniały fakt fakturą VAT i opodatkować wymienione decyzje?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00