Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 marca 2012 r., sygn. II FSK 1456/10

Nowe okoliczności faktyczne oraz ich ocena prawna przedstawione w skardze sądowoadministracyjnej lub w skardze kasacyjnej nie mogą zmienić stanu faktycznego wydanej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, o którym mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Teza urzędowa

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Brolik (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Jerzy Płusa, NSA del. Danuta Małysz, Protokolant Julia Chudzyńska, po rozpoznaniu w dniu 1 marca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 9 marca 2010 r. sygn. akt I SA/Łd 1190/09 w sprawie ze skargi J. M. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 23 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 marca 2010 r., sygn. akt I SA/Łd 1190/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę J. M. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. - działającego z upoważnienia (normatywnego) Ministra Finansów, z dnia 23 września 2009 r., w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że wnioskiem z dnia 1 lipca 2009 r. J. M. zwrócił się do wyżej wymienionego organu interpretacyjnego z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego - w obszarze ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.; powoływanej dalej jako u.p.d.o.f.). Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta Z. i płaci 19% podatek liniowy na podstawie art. 30c i art. 44 ust. 6h u.p.d.o.f. Rozliczenie roczne podatku dochodowego nastąpi na podstawie prowadzonych ksiąg handlowych i zeznania podatkowego PIT-36L. Następnie skarżący wyjaśnił, że w dniu 27 lipca 2007 r. zawarł z B. SA z siedzibą w W. umowę ramową w sprawie zasad współpracy w zakresie transakcji rynku finansowego. Uregulowanie zasad zawierania, potwierdzania i rozliczania transakcji rynku finansowego zawarte zostało w regulaminie B. SA "Walutowe transakcje zamiany stóp procentowych (CIRS)". W przywołanych ramach skorzystał w dniu 16 września 2008 r. z walutowej transakcji zamiany stóp procentowych (CIRS). Zgodnie z postanowieniami Regulaminu B. SA, normującego współpracę z klientami w zakresie transakcji rynku finansowego, nastąpiło zamknięcie transakcji przez Bank w dniu 19 stycznia 2009 r. Kwota zobowiązania podatnika wobec Banku z tytułu rozliczenia CIRS została pobrana przez Bank z rachunku rozliczeniowego. W księgach handlowych zaksięgowano ją jako stratę finansową w ciężar pozostałych kosztów finansowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00