Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 września 2012 r., sygn. II FSK 189/11

Do czasu zniesienia współwłasności, której może żądać każdy ze współwłaścicieli na podstawie art. 210 k.c., nie jest dopuszczalne odstąpienie od, wyrażonej w art. 3 ust. 4 p.o.l., zasady solidarnego obciążenia obowiązkiem podatkowym w podatku od nieruchomości współwłaścicieli władających nieruchomością.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Grzegorz Krzymień (sprawozdawca), Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Jerzy Rypina, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 6 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 24 września 2010 r. sygn. akt I SA/Rz 401/10 w sprawie ze skargi M. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia 6 maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za okres od 1 października 2008 r. do 30 października 2008 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 września 2010 r., sygn. akt I SA/Rz 401/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę M. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia 6 maja 2010 r. w przedmiocie podatku od nieruchomości za okres od 1 października 2008 r. do 30 października 2008 r. Jak wskazano w uzasadnieniu orzeczenia, powyższą decyzją utrzymano w mocy decyzję Prezydenta Miasta R. z dnia 4 listopada 2009 r. określającą M. C., P. K. i K. sp. z o.o. zobowiązanie podatkowe od nieruchomości położonych w R.: działek o nr [...]/1 i [...]/2 obr. [...]. Organy podatkowe ustaliły, że sporne nieruchomości stanowiły przedmiot współwłasności wskazanych stron i znajdowały się w posiadaniu Spółki (będącej przedsiębiorcą), która w deklaracji złożonej w dniu 26 listopada 2008 r. określiła je jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Mając na uwadze powyższe okoliczności oraz treść art. 1a ust. 1 pkt 3 i art. 6 ust. 11 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2002 r., nr 9, poz. 84 z późn. zm.), cytowanej dalej w skrócie "p.o.l.", organy podatkowe uznały za zasadne obciążenie współwłaścicieli działki nr [...]/2 podatkiem od nieruchomości z zastosowaniem podwyższonej stawki podatkowej przewidzianej dla gruntów związanych z działalnością gospodarczą (działka nr [...]/1 nie podlegała opodatkowaniu na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 p.o.l.). Jak wyjaśniono Skarżącemu, z uwagi na treść art. 6 ust. 11 p.o.l. organ podatkowy nie ma możliwości "podziału" kwoty zobowiązania podatkowego należnego od jednego przedmiotu opodatkowania na wszystkich podatników i zróżnicowania wysokości tego podatku w zależności od charakteru podatników - określa zatem jedną wysokość zobowiązania podatkowego, należną od wszystkich podatników. Samorządowe Kolegium Odwoławcze oceniło przy tym za nie mające znaczenia dla sprawy - zawarte w odwołaniu - zarzuty dotyczące nie wykorzystywania przez Skarżącego nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00