Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 sierpnia 2014 r., sygn. II FSK 2152/12

Do uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów niezbędne jest nie tylko zaistnienie konkretnego zdarzenia gospodarczego, polegającego na zakupie towaru lub usługi u konkretnego sprzedawcy, za konkretną cenę, ale i odpowiednie udokumentowanie tej operacji. Nie wystarczy wykazanie, że podatnik mógł gdziekolwiek nabyć towar lub usługę i wykorzystać je w działalności gospodarczej, aby wydatek ten móc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński, Sędzia del. WSA Andrzej Jagiełło (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 21 sierpnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A.N. i M.N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 25 kwietnia 2012 r., sygn. akt I SA/Po 197/12 w sprawie ze skargi A.N. i M.N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 14 grudnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 r. oraz wysokości straty poniesionej w 2005 r. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A.N. i M.N. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1.1 Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2012 r. sygn. akt I SA/Po 197/12 Wojewódzki Sad Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę A. i M. N. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 14 grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 r. oraz wysokości poniesionej w 2005 r. straty z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. 1.2 Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan sprawy: w 2010r Naczelnik Urzędu Skarbowego P. przeprowadził wobec M. N., (prowadzącego działalność pod firmą C) i A. N. (prowadzącej działalność pod firmą B) kontrolę prawidłowości rozliczeń z budżetem w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 r. W kontrolowanym okresie firma C opodatkowana była na zasadach ogólnych, z obowiązkiem prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Działalność prowadzona była w okresie od 1 stycznia do 14 maja 2005 r. a firma osiągała przychód z tytułu świadczenia usług serwisowych oraz naprawy komputerów. Organ pierwszej instancji stwierdził w protokole kontroli, że firma C: - zaniżyła przychód z tytułu działalności gospodarczej o niezaewidencjonowaną kwotę 3.300 zł netto, wynikającą z faktury VAT nr 02/05 z tytułu usług serwisowych wykonanych na rzecz firmy Z naruszając przepis art. 14 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f.; - zawyżyła koszty uzyskania przychodu w łącznej kwocie 8.821,31 zł netto, w związku z zaewidencjonowaniem w podatkowej księdze przychodów i rozchodów: trzech faktur VAT pochodzących od nieistniejącego podmiotu A oraz faktury VAT wystawionej przez M. Spółka z tytułu zakupu narożnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00