Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 marca 2015 r., sygn. II FSK 185/13

Kto spłaca odsetki od kredytu zagranicznej spółce, a nie instytucji finansowej, musi potrącać polski podatek i odprowadzać go do urzędu skarbowego.

Gazeta Prawna nr 56/2015

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak (sprawozdawca), Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 12 marca 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 października 2012 r. sygn. akt III SA/Wa 3534/11 w sprawie ze skargi S. [...] "E." S.A. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 19 sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od S. [...] "E." S.A. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego w sprawie.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 19 października 2012 r., sygn. akt III SA/Wa 3534/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę S.S.A. w W. i uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w W.) z 19 sierpnia 2011 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Stan sprawy sąd administracyjny pierwszej instancji przestawił następująco:

We wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego Skarżąca podała, że w dniu 22 stycznia 1997 r. zawarła z rosyjskim bankiem porozumienie kredytowe, na podstawie którego zaciągnęła kredyt bankowy. W 2004 r. bank przeprowadził projekt refinansowania kredytu udzielonego Spółce, polegający na sekurytyzacji wierzytelności kredytowej przysługującej bankowi wobec Spółki. W grudniu 2004 r. bank dokonał cesji wierzytelności o wartości nominalnej 763 mln USD, przysługującej względem Skarżącej z tytułu porozumienia kredytowego, na rzecz fińskiej spółki kapitałowej. Spółka wyjaśniła, iż zarówno porozumienie kredytowe, jak i umowa cesji wierzytelności zostały zawarte pod prawem rosyjskim, a zatem to właśnie prawo rosyjskie jest prawem właściwym dla oceny charakteru prawnego oraz skutków cesji wierzytelności kredytowej. Zgodnie z prawem rosyjskim w wyniku cesji wierzytelności kredytowej nastąpiła zmiana wierzyciela, przy czym zachowana została tożsamość stosunku zobowiązaniowego, pod względem treści i przedmiotu oraz innych elementów tego stosunku, będącego źródłem wierzytelności kredytowej. Spółka podkreśliła, że fińska spółka kapitałowa, nie będąca bankiem, podlega w Finlandii opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów (Skarżąca dysponuje certyfikatem rezydencji fińskiej spółki kapitałowej, wydanym przez właściwy fiński organ podatkowy). Ponadto fińska spółka kapitałowa nie prowadzi działalności gospodarczej w Polsce w rozumieniu art. 5 umowy z dnia 8 czerwca 2009 r. zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Finlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 2010 r. Nr 37, poz. 205, dalej: umowa polsko - fińska).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00