Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.02.2006, sygn. PD.1-4218-82/05/I, Izba Skarbowa w Lublinie, sygn. PD.1-4218-82/05/I

Czy podstawę naliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego, w przypadku dokonywania wypłat z tytułu dzierżawy od firmy niemieckiej specjalistycznych cystern kolejowych powinna stanowić wartość netto faktury, czy wartość brutto wraz z VAT-em ?

Pytanie podatnika

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 29.11.2005 r. na postanowienie Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie z dnia 22.11.2005 r., nr PD.423/95/05 w zakresie interpretacji przepisów prawa podatkowego:- odmawiam zmiany zaskarżonego postanowienia.

Uzasadnienie

W piśmie z dnia 25.08.2005 r. Spółka wystąpiła do Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółka dzierżawi od firmy niemieckiej specjalistyczne cysterny kolejowe do przewozu wody utlenionej i w okresach miesięcznych otrzymuje faktury na wartość stanowiącą iloczyn ilości wagonów, ilości dni, ceny za jeden wagon powiększoną o niemiecki VAT.We wniosku Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy podstawę naliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego, w przypadku dokonywania wypłat z ww. tytułu na rzecz zagranicznego kontrahenta powinna stanowić wartość netto faktury, czy wartość brutto wraz z VAT-em.W ocenie Spółki skoro przedmiotem opodatkowania jest przychód, a nie wypłata jako taka i zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatek od towarów i usług nie jest zaliczany do przychodów, to wartość netto leży u podstaw obowiązku pobierania przez Spółkę, jako płatnika 5 % zryczałtowanego podatku od wypłacanych na rzecz nierezydentów uzyskujących na terytorium RP przychody z określonych w art. 21 ust. 1 ustawy podatkowej tytułów (z uwzględnieniem postanowień umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania).Jak twierdzi Spółka, przepis art. 26 ust. 1 ustawy podatkowej, w którym mowa jest o pobieraniu zryczałtowanego podatku ?od tych wypłat?, ma znaczenie jedynie w zakresie w jakim określa status dokonującego wypłaty, jako płatnika i nie może mieć wpływu na określenie podatkowego przychodu.Spółka nadmieniła również. że dla celów bilansowych koszty obciążane są w wartości netto, natomiast niemiecki VAT zatrzymywany jest na koncie rozliczeniowym do odzyskania od Niemieckiego Urzędu Skarbowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00