Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.01.2006, sygn. PDI-415/181/47/82/06, Urząd Skarbowy w Świdnicy, sygn. PDI-415/181/47/82/06

Czy osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej (będąca na zwolnieniu lekarskim) może osobie obcej użyczyć bezpłatnie na 2 lata #188; lokalu użytkowego wraz z przystosowanym do wykonywania usług fryzjerskich stanowiskiem pracy, zachowując jednocześnie prawo do karty podatkowej?

Pytanie podatnika

W dniu 28.10.2005 r. Podatniczka złożyła wniosek o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, z którego wynika, iż prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług fryzjerskich opodatkowaną w formie karty podatkowej. Ponadto jest współwłaścicielką #188; części lokalu użytkowego. Z uwagi na stan zdrowia zamierza Podatniczka użyczyć koleżance (osobie obcej) na dwa lata swoje stanowisko pracy przystosowane do wykonywania usług fryzjerskich. Zdaniem Podatniczki jest to przychód, który nie wyłącza opodatkowania w formie karty podatkowej. W tej gestii tut. organ podatkowy podziela Pani stanowisko. Natomiast przedstawione przez Panią uzasadnienie podparte przepisami prawa podatkowego jest błędne. Stwierdza Pani, że umowa użyczenia nie wyłącza opodatkowania w formie karty podatkowej, gdyż przepisy rozdziału 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie warunkują prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej a także wysokości opłaty tej karty od uzyskiwania tego rodzaju przychodu. Zatem tutejszy organ podatkowy informuje, że przedstawione przez Panią stanowisko ww. sprawie jest nieprawidłowe.W myśl bowiem art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2000 r., Nr 144, poz. 930 ze zm.) ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00