Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.10.2006, sygn. PDII.423/1/2/06, Urząd Skarbowy w Górze, sygn. PDII.423/1/2/06

Spółka prowadzi działalność rolniczą oraz gastronomiczną (restaurację). Spółka chce dokonywać zakupów warzyw na targowisku od osób anonimowych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz nie będących rolnikami ryczałtowymi(od działkowców).W swoim piśmie Strona wyraziła stanowisko, iż jej zdaniem taki zakup jest możliwy i jeśli sprzedawca nie może wystawić faktury VAT lub rachunku to należy sporządzić dowód wewnętrzny zakupu, który można zaliczyć do kosztów.

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIENa podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 80, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20. czerwca 2006 r., który wpłynął do tutejszego organu podatkowego w dniu 21 czerwca 2006 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej uznania za koszty uzyskania przychodów zakupów warzyw na targowisku bez względu na rodzaj dokumentu zakupu jest nieprawidłowe. UZASADNIENIEW dniu 21 czerwca 2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego, wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Natomiast w dniu 11 lipca 2006 r. podatnik złożył uzupełnienie do przedmiotowego wniosku, w którym sprecyzował zagadnienia będące przedmiotem wniosku.Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie. Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:Spółka prowadzi działalność rolniczą oraz gastronomiczną (restaurację). Spółka chce dokonywać zakupów warzyw na targowisku od osób anonimowych nie prowadzących działalności gospodarczej oraz nie będących rolnikami ryczałtowymi (od działkowców).W swoim piśmie Strona wyraziła stanowisko, iż jej zdaniem taki zakup jest możliwy i jeśli sprzedawca nie może wystawić faktury VAT lub rachunku, to należy sporządzić dowód wewnętrzny zakupu, który można zaliczyć do kosztów.Ustosunkowując się do powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że do opisanego stanu faktycznego ma zastosowanie art. 15 ust. 1, art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) oraz art. 20 i 21 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (j. t. Dz. U. z 2002 r., Nr 76, poz. 694 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00