Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.03.2007, sygn. 1472/SPC/436-2/07/SJ, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1472/SPC/436-2/07/SJ

Czy przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie obejmuje czynności polegających na kompleksowym zarządzania płynnością finansową w ramach przedmiotowej umowy cash poolingu?

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż Spółka zawarła z bankiem niemieckim (zwanym dalej: bankiem N) umowę o świadczenie usług polegających na kompleksowym zarządzaniu płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej tzw. umowę cash pooling. Stronami umowy są także inne spółki, zarówno polskie jak i zagraniczne wchodzące w skład międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej: Grupa). Umowa cash poolingu oparta jest na następującej strukturze: Spółka oraz inne polskie spółki wchodzące w skład Grupy otwierają rachunki w banku polskim (zwanym dalej: bankiem P) oraz w banku N. Zagraniczne spółki z Grupy, uczestniczące w systemie cash poolingu, otwierają swoje rachunki w banku N lub w innym banku zagranicznym. W ramach umowy cash poolingu, spółka będąca nierezydentem została wybrana Agentem, który wobec banku N reprezentuje inne spółki z Grupy. Dla celów realizacji niniejszej umowy bank N prowadzi na rzecz i w imieniu Agenta rachunek docelowy Agenta, na którym dokonywana jest konsolidacja środków z rachunku Spółki i pozostałych spółek z Grupy posiadanych w banku N. W sytuacji, gdy na koniec dnia roboczego na rachunku banku P wykazywane jest saldo dodatnie bank P transferuje środki z rachunku Spółki na rachunek Spółki prowadzony przez bank N lub bank N transferuje środki z rachunku Spółki na rachunek docelowy Agenta. W sytuacji, gdy na koniec dnia roboczego na rachunku Spółki w banku P powstało saldo ujemne bank N transferuje na rachunek Spółki w banku P środki odpowiadające wysokości salda ujemnego powstałego na rachunku Spółki w banku P lub środki z rachunku docelowego Agenta transferowane są na rachunek Spółki w banku N w wysokości salda ujemnego powstałego na rachunku Spółki w banku P.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00