Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.07.2007, sygn. 1471/DPR1/423-51/07/MK, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1471/DPR1/423-51/07/MK

Czy przeniesienie prawa własności obligacji wyemitowanych przez spółkę A. na Bank w zamian za zwolnienie z zobowiązania spółki komandytowej T. jako emitenta dłużnych papierów wartościowych - nie będą stanowić dla Banku (wspólnika spółki komandytowej) kategorii podatkowej, na mocy art. 5 ust. l oraz ust. 2 w związku z art. l, art. 12 oraz art. 15 ustawy o CIT.

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Banku z dnia 16.04.2007r. (wpływ do tut. Urzędu 19.04.2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy przeniesienie prawa własności obligacji wyemitowanych przez spółkę A. na Bank w zamian za zwolnienie z zobowiązania spółki komandytowej T. jako emitenta dłużnych papierów wartościowych - nie będą stanowić dla Banku (wspólnika spółki komandytowej) kategorii podatkowej, na mocy art. 5 ust. l oraz ust. 2 w związku z art. l, art. 12 oraz art. 15 ustawy o CIT, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie − biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Bank posiada większościowy udział w T.spółka komandytowa - dalej: T" lub Spółka". Natomiast T. jest w posiadaniu obligacji wyemitowanych przez spółkę A. dalej: obligacje A.". Równocześnie Bank jest w posiadaniu obligacji T., które Spółka wyemitowała w celu nabycia obligacji A. Obecnie Bank oraz Spółka rozważają możliwość przeniesienia prawa własności obligacji A. na Bank w zamian za zwolnienie T. z zobowiązania z obligacji. Pod względem cywilistycznym transakcja ta będzie prowadzić do datio in solutum, tj. świadczenie w miejsce wykonania. Wartość rynkowa obligacji A. posiadanych przez T. jest taka sama jak ich wartość memoriałowa. Zdaniem Banku, skutki wynikające z przeniesienia prawa własności obligacji A. na Bank w zamian za zwolnienie z zobowiązania T. jako emitenta dłużnych papierów wartościowych - nie będą stanowić dla Banku (wspólnika spółki komandytowej) kategorii podatkowej na mocy art. 5 ust l oraz ust. 2 w związku z art. l, art. 12 oraz art. 15 ustawy o CIT.

Art. 217 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z dnia 16 lipca 1997r.) stwierdza, że nakładanie podatków i innych danin publicznych, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych, a także zasad przyznawania ulg i umorzeń oraz kategorii podmiotów zwolnionych od podatków następuje w drodze ustawy. Z treści przywołanego przepisu jednoznacznie wynika, że elementy konstrukcyjne podatku muszą być zdefiniowane w ustawie. W przypadku podatku dochodowego od osób prawnych zasada ta jest realizowana w art. l ustawy o CIT, który określa iż ustawa o CIT reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym - uznaje za podatnika podatku dochodowego - osoby prawne, spółki kapitałowe w organizacji, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3 art. 1 ustawy o CIT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00