Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.08.2007, sygn. 1471/DPR2/423-99/07/AB, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1471/DPR2/423-99/07/AB

Czy wartość prac przekraczających odpis na fundusz likwidacji zakładu górniczego stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodu.

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz.U. 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.05.2007r. (data wpływu do Urzędu 04.06.2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

- uznać stanowisko Strony w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność w zakresie wydobywania kopalin metodą odkrywkową. Podmioty, których przedmiotem działalności jest wydobywanie kopalin ze złóż, obowiązane są utworzyć fundusz likwidacji zakładu górniczego na podstawie art. 26c ustawy z dnia 04.02.1994r. Prawo geologiczne i górnicze (tj. Dz.U. z 2005r. Nr 228, poz. 1947 ze zm.). Spółka kwartalnie przekazuje na wyodrębniony rachunek bankowy funduszu likwidacji zakładu górniczego 10 % opłaty eksploatacyjnej. Środki na fundusz przekazywane są kwartalnie, w terminie jednego miesiąca po upływie danego kwartału. Fundusz ten jest tworzony przez przedsiębiorcę w ciężar kosztów działalności, w momencie zarachowania odpisu.

W 2007r. Spółka zakończyła eksploatacje złoża w jednej z kopalń i rozpoczęła proces rekultywacji terenów poeksploatacyjnych, do czego jest zobowiązana na mocy ustawy z dnia 27.04.2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. Nr 62, poz. 627 ze zm.). Prace związane z rekultywacją terenów, polegające na przywróceniu zdewastowanym gruntom właściwego ukształtowania rzeźby terenu, Spółka powierzyła firmie zewnętrznej. Środki funduszu likwidacji zakładu górniczego nie wystarczyły na pokrycie wszystkich wydatków związanych z rekultywacją terenów. W związku z tym, Spółka uregulowała niepokrytą przez fundusz część wydatków za prace rekultywacyjne ze środków bieżącej działalności. Przedmiotowym wnioskiem Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy wartość prac przekraczających odpis na fundusz likwidacji zakładu górniczego stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00