Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.08.2007, sygn. PD.423-41/07, Lubelski Urząd Skarbowy, sygn. PD.423-41/07

Czy koszty procesowe poniesione przez Spółkę lub zwrócone kontrahentowi w wyniku zasądzenia ich przez sąd oraz zapłacone odsetki będą stanowiły koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych?

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki S.A. przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 maja 2007r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.
Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego Spółka w 2005 r. wypłaciła jednemu z kontrahentów przedpłatę na poczet przyszłych zobowiązań. Strony ustaliły, że przedpłata zostanie uregulowana do dnia 31.12.2005 r. W miesiącu październiku 2005 r. Spółka otrzymała informację, że kontrahentowi grozi upadłość.
Wnioskodawca wystąpił wówczas z żądaniem natychmiastowego zwrotu nierozliczonej przedpłaty. W związku z brakiem zapłaty Spółka po dniu ogłoszenia upadłości kontrahenta z możliwością zawarcia układu dokonała potrącenia należnej kwoty przedpłaty z bieżących płatności. Ustanowiony przez sąd zarządca sądowy, który przejął kierownictwo w firmie skierował sprawę potrącenia na drogę postępowania sądowego.

Wyrokiem Sądu z 2006 r. Spółka została zobowiązana do dokonania wpłaty na rzecz kontrahenta w kwocie potrąceń dokonanych po dniu ogłoszenia jego upadłości. Ponadto z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w 2007 r. Spółka wniosła apelację, która została odrzucona przez Sąd. Tak więc firma została zobowiązana przez Sąd do dokonania zwrotu potrąconych kwot wraz z należnymi odsetkami i zasądzonymi kosztami sądowymi. Jak podała Spółka, była ona i jest nadal wierzycielem firmy, której upadłość z możliwością zawarcia układu została ogłoszona. koszty procesowe poniesione przez firmę lub zwrócone kontrahentowi w wyniku zasądzenia ich przez sąd oraz zapłacone odsetki będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty. Ponadto zdaniem Spółki przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera wyraźnego stwierdzenia, że pomiędzy poniesionym wydatkiem a osiągniętym przychodem musi zachodzić skonkretyzowany i bezpośredni związek przyczynowo skutkowy, ponieważ nie wszystkie koszty ponoszone przez podatników są bezpośrednio związane z osiągnięciem przychodu.Ponadto Spółka uważa, że nie występuje w roli dłużnika, ponieważ wpłacona kwota jest należnością firmy podlegającą obecnie postępowaniu układowemu.Pytanie: Czy koszty procesowe poniesione przez Spółkę lub zwrócone kontrahentowi w wyniku zasądzenia ich przez sąd oraz zapłacone odsetki będą stanowiły koszty uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00