Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.04.2007, sygn. PDP-423/1/07, Pierwszy Urząd Skarbowy w Koszalinie, sygn. PDP-423/1/07

Czy od partycypacji wnoszonej na budowę mieszkań czynszowych, budowanych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego w oparciu o ustawę z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, podatnik winien opłacać podatek dochodowy?

Pytanie podatnika

Zgodnie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Sp. z o.o., funkcjonująca na podstawie ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 z późn. zm.), rozpoczęła inwestycję polegającą na budowie lokali mieszkalnych na wynajem. Wybudowane lokale mieszkalne będą stanowiły środki trwałe, od których Spółka będzie dokonywała odpisów amortyzacyjnych. Środki na budowę lokali mieszkalnych finansowane będą w 70% kredytem z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, w 20% z Urzędu Miejskiego i w 10% z wniesionej przez partycypanta kwoty partycypacji. Partycypantem mogą być pracodawcy, a także osoby prawne oraz osoby fizyczne. Po zawarciu stosownej umowy z Towarzystwem Budownictwa Społecznego i wniesieniu kwoty w wysokości 10% kosztów budowy lokalu, partycypant nabędzie prawo do dysponowania lokalem, tj. uzyska możliwość wskazania osoby, która będzie najemcą danego mieszkania. Wysokość kwoty partycypacji uzależniona będzie od powierzchni użytkowej i kosztu budowy 1 m#178; powierzchni użytkowej mieszkania. Wniosek wstępny dla ww. inwestycji o udzielenie kredytu ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego został złożony przez Spółkę przed 01.01.2005 r., natomiast pierwsze wpłaty partycypacji dokonywane będą w maju 2007 r. W związku z powyższym Spółka wniosła zapytania:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00