Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.02.2008, sygn. IPPB1/415-447/07-2/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-447/07-2/AJ

Czy działalność prowadzona przez wspólników spółki cywilnej stanowi pozarolniczą działalność gospodarczą w świetle uregulowań art. 5a pkt 6 i 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ? Czy przychody uzyskiwane na podstawie Umowy stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji czy na spółce ciąży obowiązek poboru podatku zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28.11.2007 r. (data wpływu 03.12.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie podatkowej kwalifikacji źródła przychodów z działalności polegającej na świadczeniu usług kierowania redakcją tytułu prasowego oraz konsultingowych i szkoleniowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.12.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie podatkowej kwalifikacji źródła przychodów z działalności polegającej na świadczeniu usług kierowania redakcją tytułu prasowego oraz konsultingowych i szkoleniowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szeroko pojętego doradztwa i usług wsparcia biznesowego na rzecz podmiotów z grupy kapitałowej X. Polskie podmioty należące do grupy X działają na rynku prasowym, w szczególności są wydawcami 9 regionalnych gazet codziennych. W ostatnim czasie podjęta została decyzja o konsolidacji grupy X w Polsce, której końcowym efektem będzie inkorporacja części spółek wydawniczych do Wnioskodawcy w trybie art. 492 § pkt 1 Kodeksu Spółek Handlowych. W wyniku konsolidacji Spółka stanie się wydawcą szeregu dzienników regionalnych. Wnioskodawca przygotowując się do podjęcia działalności gospodarczej w zakresie wydawania gazet poszukuje na rynku pracy profesjonalistów z zakresu dziennikarstwa i zarządzania tytułami prasowymi, w tym w szczególności poszukuje kandydatów do objęcia stanowiska Redaktorów Naczelnych poszczególnych tytułów oraz doradców w zakresie dziennikarstwa. Jeden z kandydatów, spełniających wymagania MR, uzależnił podjęcie współpracy od zgody Spółki na proponowaną przez niego prawną formę umowy. Proponowane warunki współpracy przedstawiają się w sposób następujący: Kandydat na Redaktora Naczelnego i konsultanta ds. dziennikarstwa prowadzi wspólnie z małżonkiem działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej zarejestrowanej jako odrębny podatnik VAT. Oferta złożona MR przez spółkę cywilną zakłada zawarcie umowy o świadczenie usług w ramach prowadzonej przez spółkę cywilną działalności gospodarczej (dalej: Umowa). Strony uzgodniły, iż nadrzędnym celem Umowy będzie takie określenie wzajemnych praw i obowiązków, a także interesów stron, aby skutecznie doprowadzić do: (i) zbudowania mocnej pozycji lokalnej Dziennika, (ii) wzrostu sprzedaży i czytelnictwa Dziennika, (iii) skonsolidowania zespołu gazety. Umowa stanowić będzie, iż jej strony wskazują jako Redaktora Naczelnego jednego ze wspólników spółki cywilnej. Jednocześnie umowa przewiduje, iż w przypadku gdyby wskazana osoba nie mogła wykonywać swoich obowiązków, ma prawo za zgodą Zarządu Wnioskodawcy zastąpić się drugim ze wspólników lub osobą trzecią. Do zadań Redaktora Naczelnego należeć będzie zgodnie z Umową m.in.:

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00