Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.03.2010, sygn. IBPP1/443-54/10/AZb, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-54/10/AZb

W jaki sposób należy dokonywać poprawnie zmiany danych nabywcy powodujących zmianę strony umowy sprzedaży?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 stycznia 2010r. (data wpływu 19 stycznia 2010r.), uzupełnionym pismem z dnia 29 marca 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego sposobu korygowania oznaczenia nabywcy na fakturze jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2010r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego sposobu korygowania oznaczenia nabywcy na fakturze. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 marca 2010r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 1 kwietnia 2008r. Wnioskodawca wystawił fakturę VAT, którą wraz z towarem wysłał odbiorcy. Towar ten został odebrany, a faktura podpisana przez osobę, która ten towar odebrała. W dniu 19 października 2009r. klient, na rzecz którego została wystawiona faktura, zwrócił się do Wnioskodawcy z prośbą o podpisanie noty korygującej wystawionej przez niego do wspomnianej wyżej faktury. Powodem wystawienia noty korygującej były błędne dane nabywcy na fakturze. Jako nabywca wskazany został Pan Sz. natomiast na fakturze powinny widnieć dane jego córki gdyż to ona dokonywała zakupów oraz zapłaty za nie, a ojciec działał jedynie jako pośrednik upoważniony do dokonywania zakupów w imieniu i na rzecz córki.

Nota korygująca została przez Wnioskodawcę podpisana. Pani S. (córka) złożyła w Urzędzie Skarbowym pierwotną fakturę VAT wraz z notą korygującą jako załącznik do wniosku o zwrot podatku VAT od zakupu materiałów budowlanych. Przy wstępnej weryfikacji dokumenty te zostały odrzucone, ponieważ urząd stoi na stanowisku, że tego typu błędy (zmieniające nabywcę) mogą być skorygowane jedynie poprzez wystawienie faktury korygującej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00