Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2011, sygn. ILPP3/443-59/11-2/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP3/443-59/11-2/TK

1. Czy energia elektryczna, wykorzystywana przez Wnioskodawcę w procesach metalurgicznych produkcji odlewów z żeliwa sferoidalnego, jest zwolniona od opodatkowania podatkiem akcyzowym?
2. Czy Wnioskodawca może ubiegać się o zwrot zapłaconej akcyzy, wliczonej w cenę energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach metalurgicznych produkcji odlewów z żeliwa sferoidalnego?
3. Jaki organ jest właściwy do dokonania zwrotu na rzecz Wnioskodawcy akcyzy od energii elektrycznej wykorzystanej przez Wnioskodawcę do procesów metalurgicznych produkcji odlewów z żeliwa sferoidalnego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2011 r. (data wpływu 6 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zużycia energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach metalurgicznych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zużycia energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach metalurgicznych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest producentem odlewów, wykorzystywanych w przemyśle budowlanym, rolniczym, kolejowym i motoryzacyjnym. Odlewy wykonywane są z różnych gatunków żeliwa sferoidalnego. Pierwszym etapem produkcji żeliwa sferoidalnego jest przygotowanie żeliwa wyjściowego, polegające na topieniu zimnego wsadu metalowego o odpowiednim składzie w piecach indukcyjnych. Piece indukcyjne zasilane są energią elektryczną i są wykorzystywane wyłącznie w procesie metalurgicznym, tj. w celu uzyskania ciekłego żeliwa z materiału wsadowego. Kolejnym etapem procesu jest obróbka żeliwa ciekłego przy udziale zaprawy magnezowej, w celu uzyskania odpowiednich parametrów wytrzymałościowych i mikrostruktury żeliwa. Na dalszym etapie produkcji, żeliwo transportowane jest do zalewarek automatycznych, z których to następuje zalewanie form bezskrzynkowych w pionowym podziale formy piaskowej automatycznej linii formierskiej. Zarówno automat formierski, jak i automatyczne zalewarki zasilane są energią elektryczną. Wnioskodawca w części zakładu, wykorzystywanej do procesów metalurgicznych, posiada pięć liczników energii elektrycznej, służących do pomiaru energii elektrycznej wykorzystywanej wyłącznie w opisanych wyżej procesach metalurgicznych. Wnioskodawca ma możliwość precyzyjnego określenia, jaka ilość energii elektrycznej jest wykorzystywana do wyżej opisanego procesu. Wnioskodawca zakupuje energię elektryczną, w której cenę wliczona jest akcyza. Kwota zapłaconej akcyzy wykazana jest na fakturach VAT, dokumentujących ilość zakupionej przez Spółkę energii elektrycznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00