Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2011, sygn. ILPB4/423-318/11-2/ŁM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-318/11-2/ŁM

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu / kosztu z tytułu różnic kursowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2011 r. (data wpływu 24.08.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu / kosztu z tytułu różnic kursowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu / kosztu z tytułu różnic kursowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu hurtowego sprzętem, odzieżą i obuwiem sportowym. Całość swoich zakupów dokonuje poza granicami kraju. W celu zabezpieczenia się przed zmianami kursów walutowych, dotyczących przyszłych płatności, zawiera transakcje forward z bankami krajowymi. Wartości transakcji forward oraz terminy ich zapadalności ustalane są w oparciu o umowy zawarte z kontrahentami zagranicznymi oraz plany dotyczące zakupu towarów w rozbiciu na miesiące lub kwartały opracowane na podstawie tzw. preorderów (tj. zamówień kontrahentów na dany sezon), a także wieloletnie doświadczenie pracowników Spółki dotyczące zakupu towarów. Zdarza się zatem, że trudno jest dostosować dokładny termin oraz kwotę wykupu waluty na podstawie zawartego kontraktu forward do faktycznie dokonywanej płatności wobec kontrahenta zagranicznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00