Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22.07.2011, sygn. IBPP3/443-510/11/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-510/11/DG

Czy otrzymanie przez agencję celną (agenta celnego), działająca jako przedstawiciel pośredni lub bezpośredni, dokumentów celnych potwierdzających rozpoczęcie procedury wywozu oraz dokumentów potwierdzających dokonanie wywozu towarów poza terytorium wspólnoty jest równoznaczne z otrzymaniem ich przez podatnika?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2011r. (data wpływu 27 kwietnia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie spełnienia wymogów niezbędnych dla zastosowania stawki 0% w eksporcie towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2011r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie spełnienia wymogów niezbędnych dla zastosowania stawki 0% w eksporcie towarów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca zwana dalej Spółką", prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania i sprzedaży elementów elektrycznych.

Spółka w okresie 1 stycznia 2008r. - 31 listopada 2008 r. wystawiała faktury z tytułu sprzedaży towarów do podmiotów mających siedzibę poza terytorium Wspólnoty. W wyniku dokonanej sprzedaży towary wywożone były poza terytorium Wspólnoty.

Podmiotem dokonującym zgłoszenia celnego do procedury wywozu była Spółka. Przy czym przy dokonywaniu tej operacji korzystano z usług agencji celnej, która dla potrzeb procedur celnych działała, w zależności od przyjętej umowy, jako przedstawiciel bezpośredni lub też, jako przedstawiciel pośredni.

Standardowo Spółka upoważnia agenta do czynności związanych z dokonywaniem obrotu towarowego z zagranicą (m.in. uiszczania należności celnych i podatków). W niektórych przypadkach z treści pełnomocnictwa wynika upoważnienie do np. wnoszenia odwołań i podejmowania wszelkich czynności w postępowaniu przed organami celnymi w tym także w sprawach podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00