Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.10.2011, sygn. IPPB2/415-720/11-2/MG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-720/11-2/MG

Dochód jaki otrzyma Wnioskodawca na skutek zawarcia umowy trustu będzie stanowić przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegający opodatkowaniu w Polsce. Fakt, że dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych otrzyma podmiot, z którym Wnioskodawca zawarł umowę trust deed skutkuje tym, że przepis art. 24 ust. 3 polsko - cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie będzie miał zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 07.09.2011 r. (data wpływu 08.09.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z wypłatą dywidendy na podstawie zawartej umowy trustu przez spółkę mającą siedzibę na terytorium Cypru jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.09.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z wypłatą dywidendy na podstawie zawartej umowy trustu przez spółkę mającą siedzibę na terytorium Cypru.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą polską rezydencję podatkową. Wnioskodawca jest udziałowcem spółki cypryjskiej (będącej odpowiednikiem polskiej spółki z o.o.). Na podstawie umowy trust deed (odpowiednik polskiej umowy powiernictwa) podatnik przekazał swoje udziały powiernikowi, który został zarejestrowany w cypryjskim urzędzie handlowym jako udziałowiec spółki. Powiernik jest osobą prawną zarejestrowaną w cypryjskim rejestrze handlowym. Powiernik włada udziałami w swoim imieniu, ale na rzecz Podatnika. Umowa trustu zobowiązuje powiernika do przekazania podatnikowi wszelkich pożytków z udziałów w spółce. Na każde żądanie powiernik jest zobowiązany do przeniesienia własności na jego rzecz. Powiernik na podstawie otrzymanego od podatnika upoważnienia złożył wniosek o podjęcie uchwały o podziale zysku i wypłacie dywidendy. Uchwała o podziale zysku i wypłacie dywidendy podjęta została przez Zarząd Spółki cypryjskiej w dniu 29 sierpnia 2011 r. Strony umowy trust deed postanowiły, że dywidenda na podstawie ww. Uchwały zostanie wypłacona przez Spółkę cypryjską bezpośrednio na rachunek Podatnika. Wypłata dywidendy nastąpi w ciągu kilku miesięcy od dnia podjęcia Uchwały o wypłacie dywidendy. Ponadto Podatnik wskazuje, że nie prowadzi na terytorium Cypru działalności gospodarczej poprzez położony tam zakład, ani nie wykonuje w tym Państwie wolnego zawodu w oparciu o położoną tam stałą placówkę w rozumieniu polsko - cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i dywidenda nie byłaby wypłacana w związku z działalnością takiego zakładu ani stałej placówki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00