Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.08.2012, sygn. ITPB1/415-625/12/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-625/12/AD

Czy dokonana sprzedaż udziału w nieruchomości (1/7 części gruntu wraz z budynkiem) będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2012 r. (data wpływu 5 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziału w nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia udziału w nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W styczniu 1992 r. wraz z mężem i pozostałymi sześcioma parami małżeńskimi nabyła Pani działkę gruntu w użytkowaniu wieczystym (do grudnia 2030 r.) oraz stanowiący odrębną od gruntu nieruchomość - budynek murowany, jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony - przeznaczony do działalności handlowej. Nabyła Pani jedną siódmą części ww. nieruchomości. Nieruchomość została nabyta na prawach wspólności ustawowej. Decyzją z marca 1998 r. Pani wraz z mężem oraz pozostałe sześć par małżeńskich przekształcili prawo użytkowania wieczystego w prawo własności. Budynek, jak i grunt zostały nabyte przez osoby fizyczne - małżonków do ich majątku prywatnego. W budynku tym Pani wraz z pozostałymi sześcioma współmałżonkami (żonami) prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Spółka prowadzi działalność w zakresie handlu detalicznego. Budynek oraz grunt nigdy nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych, gdyż nie zostały wniesione do Spółki. W związku z powyższym nie były dokonywane żadne odpisy amortyzacyjne. Wyżej wymienione udziały w nieruchomości stanowiły współwłasność małżonków, a nie spółki. Należy podkreślić, iż nie stanowiły nigdy środków trwałych spółki, nie stanowiły majątku spółki. Mąż Pani nigdy nie prowadził działalności w tymże budynku. Przez cały okres posiadania ww. nieruchomości pracował na etacie. Jedynie od 1996 r. prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług opodatkowanych na zasadach karty podatkowej. W dniu sprzedaży przedmiotowego udziału nieruchomości będzie istniała między małżonkami wspólność ustawowa. Wspólnicy - w tym Pani - mają zamiar zlikwidować spółkę jawną, a następnie wszyscy współmałżonkowie (7 par) mają zamiar sprzedać udziały w przedmiotowej nieruchomości. Podaje Pani, iż prowadzi działalność jedynie w formie spółki, nie prowadziła nigdy działalności gospodarczej indywidualnie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00