Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2014, sygn. ILPP2/443-994/13-4/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-994/13-4/MN

1. Obowiązek podatkowy przy sprzedaży wysyłkowej - przesyłki kurierskie, za pobraniem, przelew bankowy, systemy płatności elektronicznej.
2. Obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej - sprzedaż wysyłkowa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku sygnowanym datą 30 września 2013 r. (data wpływu 14 października 2013 r.) uzupełnionym pismem z 8 stycznia 2014 r. (data wpływu 14 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego. Wniosek uzupełniono pismem z 8 stycznia 2014 r. (data wpływu 14 stycznia 2014 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy oraz podpis na formularzu ORD-IN osoby upoważnionej do występowania w imieniu Wnioskodawcy z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Działalność gospodarczą prowadzi od l października 2012 r. Wnioskodawca prowadzi handel za pośrednictwem sklepu internetowego w systemie XXXX, uruchomionego za pośrednictwem portalu (). Kasa rejestrująca została zainstalowana 16 stycznia 2013 r. Wnioskodawca dokonuje wysyłkowych dostaw towarów handlowych, korzystając z obsługi dokonywanej przez firmy logistyczne za pośrednictwem kurierów. Płatności za przesyłki dokonywane są w formie pobraniowej lub A. W przypadku zarówno przesyłek pobraniowych, jak i A, w momencie kiedy przesyłka jest gotowa do realizacji, po otrzymaniu zamówionego towaru, wystawiana jest faktura oraz list przewozowy, które klient otrzymuje razem z przesyłką. Co do zasady, data wystawienia faktury jest datą nadania przesyłki - odbioru jej przez kuriera. Przesyłka pobraniowa to przesyłka kurierska, do której została wykupiona dodatkowa usługa zwana pobraniem. Pobranie polega na tym, że klient ustala, iż w momencie dostarczania przesyłki do odbiorcy, za przesyłkę ma zapłacić kurierowi. Pieniądze trafiają do kasy firmy kurierskiej, która dokonuje przelewu pieniędzy na rachunek bankowy Wnioskodawcy. Pieniądze zostają przelane na wskazane konto w różnych terminach. Przeważnie klient otrzymuje/odbiera przesyłkę następnego dnia - choć należy podkreślić, że zdarzają się sytuacje, kiedy nie ma przy sobie odpowiedniej ilości pieniędzy, przez co kurier jedzie do klienta następnego dnia. Ponadto, kurier może nie zastać danej osoby pod podanym adresem i zostawia awizo i podobnie jak w sytuacji braku pieniędzy, musi do niego jechać jeszcze raz. Z ewidencji i dowodów dokumentujących dostawę towarów jednoznacznie wynika, jakiej konkretnej transakcji zapłata dotyczy. Przy każdym zwrocie pobrań na konto, Wnioskodawca otrzymuje specyfikację jakich przesyłek dotyczy przelew. W systemie A zapłata za towar otrzymywana jest praktycznie od razu przy złożeniu zamówienia poprzez X. Zdarzają się przesunięcia kilku dni między zakupem i zapłatą. Ponadto, istnieje na A opcja płacę przelewem tradycyjnym i w przeciwieństwie do pozostałych metod płatności, dzięki którym od razu po wykonaniu przelewu widzimy, że klient dokonał płatności - wpłata jest księgowana na koncie A, w momencie, kiedy środki wpłyną do X. Środki mogą być wypłacane na żądanie, bądź w ustalonym terminie, np. raz w tygodniu w wybrany dzień - obecnie środki są przelewane w poniedziałki i księgowane na koncie we wtorki. Wnioskodawca nie dokonuje jakiejkolwiek dostawy towarów i nie świadczy jakiekolwiek usługi wymienionej w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2012 r., poz. 1382). Sprzedaż w przeważającej części dokonywana jest na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00