Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2014, sygn. IPPP3/443-299/14-2/SM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-299/14-2/SM

moment powstania obowiązku podatkowego dla usługi udzielenia przedłużonej gwarancji i przeliczanie kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2014 r. (data wpływu 2 kwietnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego i zastosowania kursu waluty do przeliczenia kwot w walucie obcej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego i zastosowania kursu waluty do przeliczenia kwot w walucie obcej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Sp. z o.o. (dalej jako Wnioskodawca lub Spółka) należy do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw zajmującej się produkcją i sprzedażą maszyn ciężkich stosowanych m.in. w budownictwie i przemyśle wydobywczym (koparki, ładowarki, itp.). Spółka pełni w ramach koncernu rolę wyłącznego dystrybutora maszyn K. oraz części zamiennych na terytorium Polski oraz świadczy usługi w zakresie dokonywania napraw gwarancyjnych i serwisowych tych maszyn.

Maszyny dystrybuowane przez Wnioskodawcę produkowane są zarówno w fabrykach europejskich jak i poza Europą (w Japonii), przez producentów również należących do Grupy K.. Wnioskodawca nie nabywa jednak maszyn bezpośrednio od producentów. Wszystkie maszyny nabywa za pośrednictwem K. Europe International NV z siedzibą w Belgii (dalej jako: K. Europe) - podmiotu centralnego Grupy na Europę - który z kolei nabywa je od producentów (Wnioskodawca nie zna szczegółów relacji i rozliczeń między K. Europe i producentami). Wszystkie faktury dokumentujące zakup maszyn Wnioskodawca otrzymuje więc od K. Europe. Bezpośrednie rozliczenia Wnioskodawcy z producentami europejskimi mają miejsce co do zasady tylko w przypadku dokonywania napraw gwarancyjnych - gdy Wnioskodawca dokona naprawy maszyny w ramach gwarancji, obciąża producenta kosztami naprawy, wystawiając na jego rzecz stosowną fakturę VAT. Nie dotyczy to maszyn produkowanych w Japonii, w odniesieniu do których rozliczenia napraw gwarancyjnych wykonanych przez Wnioskodawcę odbywają się z K. Europe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00